Koupaliště na Příbramsku, která sledují hygienici, jsou bez závad a vhodná ke koupání. Podle Luboše Mandíka z krajské hygienické stanice v Příbrami má střídání tropických veder a chladnějšího počasí příznivý vliv na kvalitu vody. „Zbrzdí se tak rozvoj sinic v přírodních nádržích. Pokud však bude i nadále panovat takovéto tropické počasí, kvalita vody se bude rapidně zhoršovat,“ varuje.

Rozbor kvality vody v přírodních koupalištích provedli hygienici minulý týden. Hlavní rekreační místa, ke kterým na Orlické přehradě patří Trhovky, Lavičky, Podskalí či Popelíky, dostala od expertů nejlepšího – modrého smajlíka. Ten stojí v čele pětistupňové hodnotící škály. „Kvalita vody v rekreačních oblastech Slapské přehrady –Živohošť a Županovice je také v pořádku,“ doplnil Mandík.

Lidé, kteří dávají přednost koupalištím, se také nemusejí obávat. Kvalitu vody pravidelně sledují jejich provozovatelé a výsledky testů předkládají při pravidelných kontrolách hygienikům. Pravost rozborů si hygienici namátkově ověřují u soukromníků také sami.

„Naposledy jsme kontrolovali koupaliště v Březnici, v Jincích, Obecnici, Příbrami a také přírodní koupaliště Nový rybník v Příbrami. Naměřené hodnoty jsou i zde v normě,“ řekl Mandík s tím, že pokud si člověk při koupání nebude kvalitou vody zcela jistý, je dobré se ihned poté osprchovat. „Voda ze sprchy samozřejmě nesmí pocházet z místa, kde se člověk před tím vykoupal. Toxická voda může způsobit vážné zdravotní problémy především těhotným ženám a alergikům,“ dodal.

Ve středních Čechách hygienici pravidelně sledují asi třicet koupališť a vodních ploch ke koupaní. Údaje o kvalitě vody mohou zájemci získat na internetových stránkách středočeské krajské hygienické stanice www.khsstc.cz. Hygienici je tam budou celé léto průběžně aktualizovat.