Na sklonku května, kdy obvykle stoupá zájem o koupání v přírodě, hygienici tradičně zahajují testování kvality vody na sledovaných koupalištích a hojně navštěvovaných koupacích místech. V odběrech vzorků posuzovaných v laboratoři pak pokračují do konce letních prázdnin, někdy i s přesahem do počátku září. Celorepublikový přehled nejnovějších výsledků je k dispozici na webu koupacivody.cz; jednotlivé hygienické stanice je také zveřejňují samostatně.

Jak dopadly první letošní testy? Přehled středočeských hygieniků ukazuje, že nejhůř je na tom voda v Orlíku na lokalitě Podskalí v příbramském okrese – u tábořiště na pravém břehu s přístavištěm výletních lodí poblíž obce Klučenice. Už při prvním letošním odběru tam byl patrný rozdíl v průhlednosti vody ve srovnání s jinými lokalitami. „Metr a půl oproti ostatním se třemi metry,“ upřesnil Luboš Mandík z příbramského pracoviště středočeské hygienické stanice. Na svědomí to měl významný výskyt sinic – což bylo podle Mandíkových slov překvapením.

Voda nevhodná ke koupání

Situace se zde navíc od té doby nezlepšila, ale naopak zhoršila. Zatímco původně dostala lokalita hodnocení stupněm tři, což ještě neznamená zásadní omezení koupacích aktivit, nyní už má čtyřku. Rozbor vzorků po opakovaném odběru v pondělí 27. května totiž ukázal, že sinic a chlorofylu už je tam tolik, až je na místě vodu označit jako „nevhodnou ke koupání“. Něco takového je na začátku sezony skutečně mimořádné. Horší hodnocení už může být jediné: pětkový „zákaz koupání“. U sousedů na jihočeském Písecku má Orlík v lokalitě Radava hodnocení trojkou: zhoršená jakost vody.

Ostatní sledované lokality ve středních Čechách mohou znepokojit plavce spíše jen nízkou teplotou vody. V pohodě je to i u dalších pláží na Orlíku, v jehož středočeské části hygienici sledují celkem čtyři lokality na Příbramsku. Lavičky, Popelíky i Trhovky shodně dostaly za jedna: voda vhodná ke koupání. „Ojedinělé povrchové znečištění tvořené úlomky vegetace a pylem z kvetoucích stromů souvisí s častými dešťovými přeháňkami a velice rychle mizí,“ upozornil Mandík, že pokud snad voda někde na pohled nevypadá vábně, je to jen dočasný stav.

Jen méně průhledná voda

Snížené hodnocení, stupeň 2 kvůli nižší průhlednosti, což ale nepřináší žádný problém, dostaly ve středních Čechách Pilský rybník u Monínce na Příbramsku, jezero Ostrá na Nymbursku a písník Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku. „Voda má pouze sníženou průhlednost a pro koupající se osoby žádné zdravotní riziko nepředstavuje,“ vysvětlil Mandík.

Z řady lokalit však zatím ještě nejsou údaje k dispozici: prvními kontrolami letos zatím ve středních Čechách prošlo 23 míst. Celkově mají hygienici v monitorovacím kalendáři zařazeno 44 koupališť a koupacích míst ve volné přírodě. Pouze pro 11 z nich však zajišťují odběry a testování ve vlastní režii. Ostatní jsou koupaliště s vlastními provozovateli, kteří musí rozbory zajistit a zaplatit sami. Od nich jsou často první údaje k dispozici až před otevřením: nechávají dělat testy poté, co se rozhodnou zahájit sezonu.

V Praze je letošní hodnocení dostupné zatím pouze pro tři místa. Koupaliště Hostivař je jediným z nich, které za kvalitu vody dostalo jedničku. Dvojka patří kvůli snížené průhlednosti Šeberáku. Trojku pak má Džbán – s vodou označenou kvůli zvýšenému výskytu sinic za nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince.

Obyvatele, kteří vyjíždějí za rekreací dál od metropole, nepotěší, že horší start do sezony mají i některé celorepublikově oblíbené oblasti. Třetí stupeň dostalo například všech pět hodnocených lokalit Máchova jezera – stejně jako třeba Lipno u pláže v Horní Plané. Čtyřka lokality Podskalí však aktuálně představuje celostátní unikát.