Z bývalé základní školy, ke které později přistavěli ještě objekt mateřské školky, a rovněž zde bývalo zdravotnické středisko, vystavěli Kozárovičtí rekonstrukcí tohoto objektu šestnáct nových bytů.

„Škola i školka se nakonec spárovala s chraštickou školou. Hlavním důvodem byla neefektivnost. Zjistili jsme, že máme ve školce čtyři zaměstnance na tři děti. Původně jsme celý objekt chtěli prodat, ale ve finále bychom za to dostali strašně málo. Proto jsme se rozhodli pro řešení, kterého využijí naši obyvatelé,“ uvedl starosta Kozárovic Jaroslav Čarek.

Podle starosty Čarka získali dotaci 550 tisíc na každý byt. „Zpočátku jsme měli i strach, protože si obec musela vzít úvěr. Teď to vypadá tak, že obec se malým dílem měsíčně podílí na splácení dluhu, ale jinak úvěr splácí nájemníci formou nájmů. Samozřejmě nějaké problémy s neplatiči jsou také, ale to je všude stejné,“ řekl Jaroslav Čarek.

Obyvatelé nových bytů bydlí v garsonkách, bytech 1+kk, 2+kk, ale prý i ve dvou bytech, které mají pětašedesát metrů čtverečních.

„Všechno jsou to nízkopříjmové byty, a i když jsme už řešili například potíže s dveřmi, myslím, že se tento projekt setkal s nadšením. Dá se říci, že o bydlení je tady stále zájem. Chystáme se letos komplex ještě dokončit tím, že uděláme dětský kout a gril na přání nájemníků. Jsem rád, že se to podařilo dotáhnout do konce. I kvůli tomu, že v době žádosti to byl poslední rok k této příležitosti,“ dodal Čarek s tím, že kdyby se naskytla další příležitost, určitě by do výstavby bytů šli znovu. Ovšem už by stavěli zcela od základů nové domy.