Většina volebních komisí přímo na území města Příbram zasedá v budovách základních a středních škol. V osadách a okrajových částech se pak často volí v hasičských zbrojnicích jako například na Zdaboři nebo v Orlově, ale třeba také v budově bývalé restaurace jako v Žežicích. Bohužel ani jedna z těchto variant není v současné době možná realizovat v Kozočíně.

V osadě sice je jak bývalá hospoda, kde se kdysi volilo, tak hasičská zbrojnice, ale volit v nich nyní nelze. Bývalou hospodu, která patřila městu, se radnici po letech podařilo prodat a hasičská zbrojnice není v dobrém technickém stavu. Obyvatelé Kozičína proto chodí volit do sousedního Lazce, kde se volí v prostorách klubovny u hřiště. A i to je podle některých obyvatel Kozičína spíš z nouze ctnost. „Celá osada Kozičín tak každé volby chodí volit více méně do budky v Lazci. Navíc je to pro spoustu lidí daleko a tak než by šli k volbám, tak raději nejdou, protože musí vymyslet nějaký způsob dopravy,“ stěžuje si jeden z obyvatelů Kozičína Petr Magera.

Ten také městskému zastupitelstvu přednesl na jeho posledním zasedání před prázdninovou přestávkou svou žádost, zda by tuto situaci radnice nemohla nějak řešit a v Kozičíně vznikla odpovídající volební místnost. „Nevím, jestli v současné chvíli existuje možnost situaci nějak vyřešit, zda má město v Kozičíně nějaký prostor, který by mohl muset sloužit jako volební místnost. Musím to prověřit,“ odpověděl na zasedání zastupitelstva příbramský starosta Jindřich Vařeka.

Jistou možnost vidí bývalý příbramský starosta Pavel Pikrt. Pomoci by podle něj mohl osadní výbor a hasičská zbrojnice. „Zbrojnici, která v Kozičíně patří městu, má na starosti osadní výbor a zaleží na něm, jak se o ní stará a o jaké žádá finanční prostředky na jeho údržbu, aby byla k užívání. Tam bych viděl jistou možnost řešení,“ konstatoval Pikrt. Podle příbramského starosty se možnostmi řešení volební místnosti bude zabývat společně s pracovníky odboru vnitřních věcí.

Kromě chybějící volební místnosti osadu dlouhodobě trápí i chybějící kanalizace. O její stavbě se mluvilo už za minulého vedení města. Ta se měla začít stavět současně s kanelací v Orlově a Lazci. Stavební povolení na tuto akci bylo vydáno v květnu 2009. V roce 2011 požádalo město o poskytnutí finanční podpory z Ministerstva zemědělství ČR. S ohledem na maximální možnou výši dotace a omezené možnosti rozpočtu města byl předložen projekt pouze na odkanalizování městské části Orlov. Nicméně obyvatelé Lazce a Kozičína na kanalizaci čekají dál.

„Problém celého projektu je mimo jiné v tom, že lidé nechtěli negravitační kanalizaci, tak jsme celý projekt předělali na gravitační v celé její délce. Dále jsme u dvou majitelek pozemku narazili na odmítnutí, aby přes jejich pozemky kanalizace vedla, takže se opět projekt předělává,“ vysvětlil příbramský starosta Jindřich Vařeka. Celkem by vybudování kanalizace v obou osadách mělo Příbram vyjít na částku kolem 35 milionů korun. „Chceme se pokusit na stavbu získat dotaci,“ dodal starost s tím, že pokud Příbram se žádostí uspěje, mohla by dotace pokrýt téměř polovinu nákladů.

Třetí problémem, který obyvatelé Kozičína s radnicí řeší, bylo zlepšení vzájemné komunikace. Nedostatky se prý projevily například v květnu, kdy došlo kvůli opravě krajské silnice k výluce v autobusových spojích MHD. Tuto informaci měl podle městského úřadu obdržet osadní výbor, který ale ji už následně nepředal některým obyvatelům Kozičína. „Stížnost chápu, že jste nebyli informováni o výluce MHD. Ovšem pokud se chcete obrátit na předsedy jednotlivých osadních výborů, tak kontakty najdete na webových stránkách města,“ sdělil Jindřich Vařeka na červnovém zasedání zastupitelstva. Což je sice pravda, ale jsou tam pouze emailové adresy jednotlivých předsedů, což v případě akutních informací či nenadálých událostí nemusí být dostatečně rychlý kontakt a bylo by asi lepší, aby předsedové svolili i s uveřejněním telefonních kontaktů.