Šest stovek žáků, učňů a studentů z celého kraje se v rámci Dne otevřených dveří prošlo kancelářemi i jednacími sály Krajského úřadu Středočeského kraje. A to, že se uvnitř děje něco neobvyklého, prozrazovaly jindy tiché budovy na pražském Smíchově nebývalým halasem šířícím se do okolí. Na nádvoří totiž nechyběl ani hudebně zábavný program.

Třeba budoucí kuchařky z učiliště v Příbrami při vystoupení Yo Yo Bandu v sídle kraje rozjely pořádné taneční vystoupení. Také soutěže s moderátorem Vlastou Korcem o znalostech kraje přinesly spoustu legrace. „Je to tady skoro jak na diskotéce,“ shodovali se studenti z Kladna. Hlavní však bylo poznávat, jak funguje krajská samospráva, jak se studenti mohou podílet na zahraničních kontaktech, které udržuje, a také představit, o co se starají
úředníci kraje včetně hejtmana Petra Bendla.

A například studenti z Gymnázia pod Svatou Horou v Příbrami se při vzájemném setkání rozhodně neostýchali. Kromě příležitosti upozornit, že se hromadnou dopravou z Příbrami do Prahy necestuje zrovna nejjednodušeji, využili setkání s prvním mužem kraje k diskusi o vybudování amerického radaru v Brdech.

Záhy se osmělili a argumenty létaly sem a tam, jako při ping-pongu. „Je to obranný systém, který nikomu neškodí, nikomu neubližuje. A když někomu vadí, je to o důvod víc, proč se bránit,“ vysvětloval Bendl. „Nebráníme se ovšem my, ale Amerika,“ zaznělo okamžitě z houfu studentů. To však podle Bendla není pravda. „Ten systém brání nás i Ameriku,“ zdůraznil s tím, že radar má západní civilizaci chránit před hrozbou, jež představuje Severní Korea, Írán či některé části muslimského světa. „Rusko problém není. Pokud by problém nastal, kdyby tedy Rusové s Američany něco spustili, těch deset raket v Polsku by nic nezmohlo,“ vysvětloval hejtman a naznačoval, že obě velmoci mají takové zásoby zbraní, že by vzájemný konflikt znamenal celosvětovou zkázu.

„Ale ptejte se, jak je chráněna naše země, aby nám někdo něco nešoupl do Temelína, do neratovické Spolany, do kralupského Kaučuku, do Teplic,“ vyzýval hetman studenty. A vypořádal se i s námitkou, že si většina obyvatel republiky americký radar v Brdech nepřeje. „Že se lidem nelíbí, tomu rozumím. Stejně jako se jim nelíbí, že mají platit daně,“ konstatoval s tím, že kdyby se v obou případech vypisovalo referendum, byl by jeho výsledek předem jasný. Proto je zřejmé, že bude rozhodovat parlament.

„Vláda ale bude v těžké situaci, ať bude rozhodnutí jakékoli,“ připustil Bendl. „Pokud parlament řekne ne, bude to tak, že naše země svým spojencům
dva roky něco nabízí a pak to odmítne. A když řekne ano, bude to nepopulární krok vůči veřejnosti,“ uzavřel hejtman debatu.