VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chairé chce rozdávat radost a uzdravovat svou hudbou

Příbram – /ROZHOVOR/ Osm muzikantů je situovaných do půlměsíce. Každý zpívá a každý umí zahrát hned na několik hudebních nástrojů. Řeč je o příbramské skupině Chairé. Jakmile tohle hudební těleso spustí, člověk se vrací do doby panošů a králů. Uměleckým vedoucím tělesa je Josef Krček.

28.9.2010
SDÍLEJ:

Umělecký vedoucí příbramského hudebního souboru Chairé Josef KrčekFoto: archiv Chairé

Mohl byste trochu představit skupinu? Kdy vzniklo Chairé a čí to byl nápad?

Chairé je vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů. Založil jsem ho já v lednu roku 1999 v příbramské waldorfské škole. Původně to byla muzikoterapeutická skupina hráčů na lyru. Později se přidali zpěváci a hráči na jiné nástroje, jako jsou zobcové flétny a smyčcové nástroje.

Jaké lidi v takovém souboru máte?

Členové souboru jsou bývalé studentky a učitelka waldorské školy, učitelka hudební výchovy, architekt, ekonom a dva důchodci.

Co přesně název Chairé znamená a jaké má skupina cíle?

Skupina si název vypůjčila z řecké mytologie. Chairé byla dcerou Érota a Psyché a znamená radost. Dodnes se v Řecku lidé zdraví pozdravem chairé, což je buď zdráv. Soubor si tento pozdrav překládá jako: „Udělám vše pro to, abych tě svou hudbou uzdravil,“ a touto ideou se řídí na každém koncertě.

Kolikrát do roka koncertu a kde?

Máme ročně několik desítek koncertů. Za deset roků soubor odehrál stovky koncertů v Čechách i v zahraničí. Hráli už jsme v šesti evropských zemích. Například v Bruselu jsme reprezentovali Českou republiku, Středočeský kraj a město Příbram na světové výstavě betlémů. V Drážďanech v Českém centru reprezentoval soubor město Rožmitál a Příbram na výstavě Jakuba Jana Ryby a příbramských betlémů a tak dále.

Jakou hudbu hrajete a co je pro vás motivací?

Ve svém bohatém repertoáru soubor Chairé oživuje českou a evropskou anonymní, duchovní a lidovou píseň období gotiky, renesance, baroka a klasicismu. Zároveň nastudoval program českých a evropských koled, písně ročního koloběhu, písně třicetileté války a renesanční tance. Paměť národa a lidová slovesnost je pro soubor velikou motivací.

Mohl byste jmenovat nějaké úspěchy skupiny?

Mezi úspěchy bych určitě zařadil několik vydaných desek s názvy Písně, které vracejí čas nebo Tančím, zpívám. Potom vánoční album O vánocích zpívám, ke kterému jsme o později natočili také DVD. V roce 2007 vyšla deska Píseň je touha. O rok později jsme společně se souborem Musica Bohemica vytvořili desku pro výstavu Nárosního muzea, Senátu ˇČeské republiky, Vojenského historického muzea Albrecht z Valdštejna a jeho doba. K desátému výročí činnosti souboru jsme připravili zpěvník prvního alba a vloni vyšla deska Hanuš Jelínek a Zpěvy sladké Francie.

Co na vaši hudbu v této moderní době říká publikum?

Ohlasy u publika jsou opravdu veliké. Dostáváme mnoho děkovných a podpůrných dopisů z řad publika. Jednou jsem dostal dopis, kde mi psali manželé z Plzně, že jezdí na naše koncerty místo acylpyrinu. Prý na ně působí naše jemná hudba jako lék. Velmi milý byl i dopis od jedné paní ze Strakonic, která nám děkovala za mimořádný zážitek z koncertu. Ten jsme podle ní zahráli jemně a s citem.

Jaký je pro vás nejsilnější zážitek během existence skupiny?

Byl to den, kdy z iniciativy Chairé byla odkryta pamětní deska Hanuše Jelínka na jeho rodném domě v Příbrami na Sabáku, potom zahájena výstava obrazů a kreseb jeho manželky Boženy Jelínkové – Jiráskové. Na obou akcích se sešla rodina Jirásků. Večer měl soubor Chairé v rámci Krasohledění a 110. výročí založení knihovny Jana Drdy v Příbrami premiéru pohádky Zapomenutý čert od Jana Drdy. Zde s námi vystoupila Tatjana Medvecká a Alfred Strejček. Pro změnu za účasti rodiny Drdů. Komu se podaří v jeden den dát takové slavné rodiny v Příbrami dohromady?

Měl byste pro čtenáře ohledně Chairé nějakou vtipnou historku?

Vtipných historek je dost. Snad jednu za všechny. Jednou jsme hráli v Telči. Při nakládání hudebních nástrojů v Příbrami si naše violoncellistka položila desky s notami na auto. Slavně jsme dojeli do Telče bez not, které cestou samozřejmě z auta spadly na zem. Když mi oznámila před koncertem, že nemá noty, značně jsem znervózněl. Ona k tomu dodala, že to zahraje zpaměti. A zahrála. Inu je to absolventka waldorfské školy, kde se paměť tříbí již od první třídy.

Jak hodnotíte kvalitu dnešní hudby?

Hudba ve všech žánrech je buď dobrá, nebo špatná. Stal jsem se upravovatelem lidových písní, protože je mám rád pro jejich zrcadlo života a tajemství člověka. Lidové písně mají totiž přesnou paměť národa. Je zajímavé, jak často mi lidová píseň umí napovědět i způsob její úpravy. Musíme ji ctít a ona se sama vyjádří.

Josef Krček: 65 let, aktivně se věnuje hudbě, theosofii, astrologii a muzikoterapii. K Josefovým zálibám patří procházka krásnou přírodou a dobře usmažený řízek. Miluje dobrou polévku od manželky.


Autor: Robert Nusl

28.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 700 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení, Náplň práce: péče a podpora klientům s mentálním i kombinovaným postižením, nácvik jednoduchých denních činností a podpora soběstačnosti klientů, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím, vzdělávací a aktivizační činnosti, příprava a vedení činností klientů, vedení dokumentace a individuální plánování., Požadavky: akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách nebo odpovídající vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (kurz lze absolvovat až po nástupu do pracovního poměru), aktivní řidič - sk. B podmínkou, základní znalost práce s PC, samostatnost, dobré komunikační dovednosti, aktivita, flexibilita, kladný vztah k lidem se zdravotním postižením., Nabízíme: plný pracovní úvazek, místo výkonu práce Příčovy, denní 12hodinové směny dle plánu směn - včetně víkendů, nástup dle dohody, pracovní poměr zatím na dobu určitou (1 rok), v případě vzájemné spokojenosti možnost prodloužení, plat odpovídající nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (od 16 700 Kč do 25 500 Kč dle dosažené praxe a pracovních výsledků)., Přihlášky do výběrového řízení prosím zasílejte na email: personalni@domov-nalzovice.cz. Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: 1) profesní životopis, 2) motivační dopis (kde mmj. uveďte, proč se o nabízenou pozici ucházíte a co od ní očekáváte, jaké konkrétní zkušenosti, znalosti a dovednosti nám můžete nabídnout)., Nástup: od 1.6.2018 do 31.5.2019. Mzda: 16 700,- až 25 500,- Kč, Kontakt: Klosková Silvie Ing., e-mail: personalni@domov-nalzovice.cz, Místo výkonu práce: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- Příčovy, Příčovy č.p. 108, Sedlčany. Pracoviště: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- příčovy, 264 01 Sedlčany. Informace: Silvie Klosková, +420 318 864 122.

Obchod - Obchod Nákupčí 40 000 Kč

Nákupčí Auditoři pro záruční servis. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: auditoři pro záruční servis, OC, Auditoři pro záruční servis posuzujtí záruční nároky podle záručních zásad. Komunikují s prodejci a správci služeb se sídlem v celé EMEA. Analyzují závady a jsou v těsné spolupráci s výrobou. Zajišťují správné nastavení produktu v záručním systému. Podporují a poskytují školení pracovníkům v terénu o systémech a nástrojích. Poskytují pravidelné přehledy pro svůj region nebo produkt., Požadujeme:, - vynikající počítačové dovednosti - zkušenosti s ERP systémem, - zkušenosti se strojírenskými nebo automobilovými motory, spalovacími motory, technologií BUS a hydraulikou, ..., - schopnost číst technické dokumentace a vydávat doporučení, - zkušenosti v B2B průmyslu, - zkušenosti s vedením lidí, - flexibilita cestování po celé Evropě, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, 5 týdnů dovolené, stravenky, Nástup: ihned. Mzda: 40 000,- Kč, Kontakt: Hříbalová Hana, e-mail: hana.hribalova@doosan.com, Místo výkonu práce: Doosan Infracore Europe, odštěpný závod, U Kodetky č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Doosan infracore europe, odštěpný závod, U Kodetky, č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Informace: Hana Hříbalová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: skladník/ce, Vaší každodenní náplní práce bude:, - Příjem a výdej materiálu a náhradních dílů tryskacích strojů, - Balení materiálu před expedicí, - Provádění inventury skladových zásob, - Každodenní obsluha jeřábu a vysokozdvižného vozíku, - Práce s PC (interní systém, MS office), Na tuto pozici budete potřebovat:, - Praxi na pozici skladníka, - Výhodou je mít platné zkoušky na vysokozdvižný vozík a jeřábnické zkoušky (V případě, že průkazy nevlastníte, rádi Vám je zajistíme.), - Šikovnost, zručnost a pracovitost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Atraktivní mzdové ohodnocení a věrnostní odměny, - Motivující měsíční finanční bonus a placené přesčasy, - Příplatky za přesčas 25% přes týden ze základní mzdy, - Příplatky za přesčas 50% o víkendech ze základní mzdy, - Příplatky za práci o svátku 100%, - Příplatek za noční práci 15 Kč/odpracovaná noční směna, - Příplatek za odpolední práci 6 Kč/ odpracovaná směna, - Týden dovolené navíc (5 týdnů dovolené), - Závodní stravování přímo v areálu společnosti, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup od 1.6.2018. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt:Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 od 9:00 do 15:00 hod., e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce:Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Výroba lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: výroba lahůdek, Pomocná síla do výrobny lahůdek., Noční směna od 18:00 - 2:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 16 500,- Kč, Kontakt: Marešová Monika, tel.: 739 855 007, e-mail: monikaamy@seznam.cz, Místo výkonu práce: Pekárny Vodička s.r.o. -Březové Hory, Mariánská č.p. 85, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Monika Marešová, +420 739 855 007.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Ilustrační foto.

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT