Jak uvedl mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota, všechny letní termíny dárci v příbramské nemocnici zcela zaplnili. I tak jsou aktuálně nejvíce nedostatkové negativní skupiny a pak 0+ a A+.

"Co se týče dárců krve, tak s nimi vůbec problémy nemáme. Nyní objednáváme již na říjen. Věříme, že příčinou je kampaň na podporu dárcovství krve, kterou jsme spustili vloni na podzim a také festival Díky! FEST, který jsme letos na Světový den dárců krve zorganizovali zdarma právě pro naše dárce krve," dodal Martin Janota. 

Také v sousední Nemocnici Hořovice mají dárců dost, ovšem i tak se potýkají s nedostatkem krve. Jak uvedla vedoucí sestra transfúzního oddělení Nemocnice Hořovice Jana Šrámková, nabírají o něco více dárců než vloni.

"Největší potřeba je A+, 0+, A- a 0-. Dárce objednáváme přes SMS v co největším možném počtu. Dále i dle možnosti samotného dárce, a to podle toho, jak mu to vyhovuje zdravotně, pracovně a soukromě," vyjádřila se vedoucí sestra s tím, že v tomto osvědčeném režimu budou pokračovat i nadále. 

Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, která provozuje jedno z pražských transfúzních center, pozvala některé dárce formou SMS. „Ano, některým dárcům jsme rozesílali SMS, kde je vyzýváme, aby přišli,“ potvrdila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Dostatečnou zásobu aktuálně OHT střešovické nemocnice hlásí jen u krevní skupiny B+, kde jsou odběry pozastaveny. „Normální stav“ vykazují skupiny A+, B- i skupina AB; plus i minus. Nedostatek je evidován u skupin A- a 0- – a u 0+ jde dokonce o akutní nedostatek.

„Vítáme všechny dárce; mohou sledovat naše webové stránky, kde názorně vidí, kdo je zrovna vítaný nejvíc.“ Upřesňuje, že přijít – vchodem A3 určeným přímo pro dárce krve – je možné bez předchozího ohlášení. „Dárci nemusí nikam volat nebo se objednávat,“ potvrdila. Odběry začínají ráno od sedmi hodin – a pokračují pak během dopoledne.

Podobné přehledy lze najít i na webech dalších pražských nemocnic (stejně jako pravidla případné registrace dárců). Například Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí aktuálně odebírá všechny skupiny – pozastaveny odběry nejsou u žádné – a nejnaléhavěji potřebuje dárce s krví A+, B- a 0+. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ohlašuje nejnižší zásoby u skupin A a 0, shodně pro oba Rh faktory, a B-. Či třeba Fakultní Thomayerova nemocnice informuje, že v současné době její transfúzní oddělení odebírá krev všem zdravotně způsobilým dárcům – bez ohledu na krevní skupinu.

Zlepšení v září

Že krve vlastně není nikdy dost, řekl ve čtvrtek Deníku i náměstek ředitele motolské nemocnice pro léčebně preventivní péči Martin Holcát. „Problém s jejím dostatkem máme vlastně pořád,“ konstatoval. Situace ve Fakultní nemocnici v Motole je specifická tím, že nemá transfúzní stanici. Krev podle Holcátových slov odebírá zejména z vinohradské nemocnice a nemocnice na Karlově náměstí, ale i ze vzdálenějších regionů; z nemocnic v různých městech.

Podle slov Holcáta, který má zkušenosti i s působením v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (tedy oné na Karláku) či s nejvyššími posty na ministerstvu zdravotnictví, je hlavní letní sezona dárcovsky slabým obdobím. „Během září by se to mohlo trošičku zlepšit,“ míní. Akutní potřeba se mírně proměňuje v závislosti na aktuální spotřebě – většinou ale platí, že nejvýraznější bývá u skupiny 0. „Ale nejsou to jen nulky: áčka také,“ odkázal Holcát na u nás nejrozšířenější krevní skupinu.