Kromě toho, že dobrovolníci i nadále chodí darovat krev jako v době před koronavirem, tu je další hledisko: v současné době se koná méně operací, a proto tedy klesá i spotřeba krve v nemocnici.

Tiskový mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota potvrdil, že třebaže lidí chodí darovat krev o něco méně, situace není nijak problematická. „I když evidujeme nižší počet dobrovolných dárců krve, situace je zatím stabilní, a to především kvůli omezení operativy v naší nemocnici,“ uvedl Martin Janota.

Pokud by se situace z nějakého důvodu rapidně zhoršila, má nemocnice plán. „Oslovili bychom dobrovolné dárce krve skrze naše komunikační kanály a média,“ vysvětlil Janota.

Ilustrační foto.
Příbramská nemocnice omezuje operace, kapacita covidových lůžek je skoro plná

V současné době je také zájem o takzvanou rekonvalescentní plazmu. Jedná se o plazmu od pacienta, který se vyléčil z nemoci covid-19. Ta podle odborníků může pomoci pacientovi s těžkým průběhem nemoci, aby se jeho organizmus vypořádal s útokem koronaviru. V příbramské nemocnici ale tuto plazmu neodebírají.

„Rekonvalescentní plazmu přímo nesháníme ani neodebíráme, protože na to nejsme přístrojově vybavení. Spolupracujeme ale s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze, kam odkazujeme i potencionální dárce,“ vysvětlil tiskový mluvčí příbramské nemocnice.

Dárcovství krevní plazmy - Ilustrační foto
Prodělali jste koronavirovou nákazu? Vaše plazma může zachránit ostatní

Podobná situace panuje v tuto dobu i v dalších místech Středočeského kraje, například v Rakovníku. „Rakovnická nemocnice v tuto chvíli má dostatečné množství krve, je jí pro operace dost. Dárců je relativně dostatečné množství, kteří chodí pravidelně,“sdělila Eva Milerová, tisková mluvčí pro síť zdravotnických zařízení skupiny Privamed, kam rakovnická nemocnice spadá.

Zároveň ale podotýká, že z dlouhodobého hlediska se vždy hodí dárci se skupinami 0 a A, které jsou nejvíce žádané.

Podle mluvčí se dárci posouvají do vyšších věkových skupin. „Nově příchozí neodrazujeme a netvrdíme, že je nebereme,“ uvedla.

Kdo by tak měl zájem, může se i nyní stát dárcem.

Podmínky darování takzvané rekonvalescentní plazmy

- V průběhu nemoci covid-19 byly přítomné tyto příznaky: teplota více než 37,5 °C, suchý kašel, dušnost.

- Vyléčený jedinec splňuje obecné podmínky pro dárcovství krve a krevních složek.

- Odběr plazmy je možný nejdříve za 2 týdny po ukončení izolace z důvodu onemocnění covid-19.

- Dárce nikdy nedostal transfuzi krve, dárkyně nedostala transfuzi krve a nebyla těhotná – pokud byla dárkyně již těhotná, lze domluvit odběr vzorku krve pro doplňující laboratorní vyšetření.

- Věk od 18 do 60 let a váha více než 50 kg.

(Zdroj: VFN Praha)