Sedm projektů jako součást Městského programu prevence kriminality má stejně jako sedm statečných za úkol v letošním roce bojovat s narůstající kriminalitou ve městě.
Programy jsou zaměřené z části na snížení majetkové trestné činnosti a zvýšení bezpečnosti, jako rozšíření kamerového systému a osvětlení, a z části na výchovu dětí a mladistvých či práci s ohroženými skupinami lidí. Osm loupežných přepadení od začátku roku, při kterých si pachatelé neberou servítky ani s mladými lidmi na frekventovaných místech a nejenom v nočních hodinách, ale znepokojuje právem spoustu lidí, kteří volají po okamžité razantnější práci policie nebo chystají například i vlastní ozbrojené hlídky.

Mezi čtenáři hodně diskutovaným tématem jsou pěší hlídky policistů a speciální psi ve službách městské policie. „Po městě se pohybují jen pojízdné hlídky, ale vše se nestane uprostřed silnice, aby pak mohl strážník zasáhnout. Pěší pochůzku jsem za tmy neviděl už hodně dlouho a psovoda už vůbec ne, maximálně auto, které vozí psa po městě,“ napsal rozhořčený čtenář v diskuzi na stránkách města.
„Při nočních směnách jsou ve službě jak pěší hlídky tak i ty motorizované. Není ale v silách strážníků být na několika místech současně. Co se týká psovodů, tak ti vykonávají směnný provoz se svými psy, mají režim daný předpisy, který zahrnuje i výcvik, a je nemožné, aby pes vykonával dvanáctihodinovou pěší službu se strážníkem v jednom kuse,“ reagovala velitelka Městské policie Příbram Jaroslava Vodičková. „Není pravda, že by se psi pouze vozili v autech, v nočních směnách jsou s psovody na pěších hlídkách. Označené vozidlo slouží především k jejich převozu k výkonu, ale používají ho i strážníci bez psa,“ doplnila velitelka.

Městská policie nemá také tolik pravomocí jako policie státní, která má při potírání kriminality více možností. Té však chybí do plného stavu okolo sedmdesáti lidí, což je už citelné. „Nedostatek policistů má mnoho důvodů. Jsou jimi náročné požadavky na policistu, zatíženost prací, pracovní a finanční podmínky, obecně nepříznivý názor veřejnosti na práci policisty a další,“ řekl odstupující ředitel příbramské státní policie Miroslav Jerling.

„Je také špatné, pokud lidé nehlásí různé krádeže a dokonce i loupeže. Každé odhalení přestupku či trestného činu se totiž neobejde bez důkazů, zvláště svědectví. Policie sama vše nedokáže. Pokud chtějí občané mít policii, které je bude účinně ochraňovat, nesmí být sami lhostejní a nesmí se ke všemu obracet zády,“ řekla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Represe kriminality v ulicích je však pouze částí boje se zločinností. Prevence je jeho nedílnou a nepostradatelnou součástí, i když výsledky se dostavují až po delší době a obtížně se prokazují. Nicméně práce s rizikovou skupinou dětí a mládeže určitě svůj význam má.
Například náplní projektu 5P je celoroční práce s dětmi, jež jsou klienty Střediska výchovné péče, s vyvrcholením v podobě sociálně rehabilitačního pobytu. Do projektu se zapojí i dobrovolníci z řad studentů, kteří se pravidelně pod dohledem pracovníků střediska budou s dětmi scházet a trávit s nimi volný čas, s cílem naučit děti jej využívat smysluplně.