Například v příbramské lékárně Pharmagest schází řada léků napříč všemi druhy. „Patří mezi ně i léky volně prodejné, ale především na recepty. Už několik měsíců chybí léky na virózy a na teploty, nejsou ani antibiotika,“ potvrzuje Rastislav Šedivý, jednatel a spolumajitel lékárny Pharmagest.

Nadějné vyhlídky nejsou s blížícím se létem a dovolenými v zahraničí ani u léků na střevní obtíže. „Nedostatek běžných léků na průjem je už od loňského léta a vypadá to, že nebudou ani letos,“ říká Šedivý.

Problémy s léky podle Šedivého vycházejí od výrobců, jde pravděpodobně o přetrvávající následek pandemie koronaviru, kdy továrny na produkci léčiv stály. „Evropa najednou zjistila, že jsme poměrně dost závislí na Asii, když ne přímou výrobou léků, tak určitě surovinami. Jde o komplexní problém. Podle informací, které mám, není český trh svou velikostí pro velké farmaceutické společnosti tolik zajímavý,“ míní lékárník.

Hledání náhradního řešení

Současná situace není jednoduchá pro pacienty ani pro zaměstnance lékáren. „Už nás to opravdu štve, protože v některých případech nemůžeme lidem pomoci. Musíme vymýšlet různá náhradní řešení, která se ale naštěstí daří najít,“ vysvětluje Šedivý.

Podobné je i v lékárně Devětsil, která sídlí v areálu II příbramské nemocnice. Nejsou tam k dostání především penicilinová antibiotika pro všechny věkové skupiny. „Vůbec nemáme například ani sirupy Nurofen na teplotu u dětí. Ty jsme dostali asi před čtyřmi týdny v omezeném množství a byly hned pryč. Naštěstí se dají nahradit paracetamolem,“ říká magistra lékárny, která chvíli před tím vydala poslední balení penicilinu.

Právě antibiotika podle ní distributoři rozesílají na příděl, a tak mají lidé šanci sehnat je v jiné lékárně. Situace je ale pořád nejistá.