Dlouho ležela ladem a byla zanedbaná příbramská lokalita Čekalíkovského rybníka, kterému místní neříkají jinak než Nádržka. Oblast je už skoro rok opravená a zvelebená.

Prostranství se díky obnově území změnilo k nepoznání. Cílem revitalizace tohoto území bylo přetvoření nevyužitého prostoru bývalé zahrádkářské kolonie s nefunkčním rybníkem v centru města na odpočinkový park vhodný k relaxaci. Jde o jakýsi protiklad areálu Nového rybníku, který je zaměřen spíše na aktivní trávení času.

Projekt byl rozdělený do dvou etap. První byla dokončena ještě loni na podzim, kdy proběhly odbahňovací práce, opravy hráze, přítokové a odtokové části rybníka. Finální přeměna místa se uskutečnila na počátku loňského roku. Vznikla i dvě parkoviště v ulicích Milínská a Březnická, která jsou součástí projektu.

Projekt stál město Příbram zhruba 30 milionů korun. Z toho na odbahnění bylo potřeba vynaložit kolem 6 milionů korun, část ve výši 1,4 milionů korun pomůže uhradit přiznaná dotace. Při odbahňovacích pracích se v rybníku našlo ohromné množství odpadu. Bylo tak nutné odtěžit mnoho kubíků černé skládky.

Podobně je v plánu postupně zvelebit dosud nevzhledné plácky, které by se měly měnit na dětská hřiště či malá sportoviště pod otevřeným nebem. Jde třeba o místa v ulici Jana Drdy na Drkolnově či Na Cihelně. Jinde, jako například na březohorském hřišti Na Cvičně vzali vše do ruky místní obyvatelé.

Zanedbaných, nehezkých míst je ale v Příbrami i dalších místech okresu jistě víc. Pozornost by si zasloužily třeba bývalá budova městských lesů v ulici Československé armády, část bývalého soudu na náměstí T. G. Masaryka nebo někdejší mazutová výtopna na Rynečku. Zde se město uchází o dotace na revitalizaci takzvaných brownfieldů.

Ulice Jana Drdy v Příbrami.
Po rekonstrukci bude v Drdově ulici v Příbrami o 55 parkovacích míst více

Podobně se v Národní databázi brownfieldů objevuje Park Evropská, který se tak hlásí o pomoc státu s revitalizací areálu.

A redakce Příbramského deníku právě takové ostudy hledá a chce zjišťovat, jaké s těmito místy mají majitelé plány, případně proč nechali situaci zajít tak daleko.

Hledáme nepříjemná místa, rozpadající se domy, opuštěné pozemky i černé skládky. Jaké jsou podle vás ostudy ve vašem městě a obci? Pošlete nám svoje tipy na redakce.pribramsky@denik.cz.