Oslovili jsme kuchaře. Svoji profesi nám přiblížil Petr Kunc, který ve svém oboru dosáhl velkých úspěchů a nyní bude vařit až v exotickém Bangkoku pro luxusní italskou restauraci.

Věděl jste od mládí, že se chcete pohybovat v prostředí gastronomie? Nebo jste na to přišel až když jste podával přihlášku na hotelovou školu v Příbrami?

Zálibu v gastronomii a posléze ve vaření jsem našel díky starší sestře. Ta emigrovalala do zahraničí a já ji často navštěvoval. Brala mě do rakouských restaurací, kde se ve mě probudila láska k jídlu a potažmo vaření. V 15 letech přišla mamka a zeptala se, co bych chtěl dělat. Já jí hned řekl, že kuchaře. Prošel jsem si se školou cukrárnou, pekárnou apod. Jezdil jsem dokonce do Rosovic na jatka a zpět na skateboardu. Tato fáze života pro mě byla velkou školou. Nyní mi přivezou v Anglii maso a já přesně vím, kam říznout narozdíl od vystudovaných kuchařů, kteří na jatkách nikdy nebyli. Po absolvování hotelové školy – obor kuchař jste hned vyrazil do Prahy, kde jste pracoval například v restauraci La Provence, Marco Polo a Soho. Vyučil jsem se zde v Příbrami a poté odešel na Prahy. První větší zkušenost přišla v reastauraci Vladař, která patřila jednomu ze tří „es“ české gastronomie. Poté následoval krok, kterým jsem se přiblížil velké gastronomii a to byla práce v reastauraci Cartouche. Poté následovaly Marco Polo, Soho a La Provence.

Poté jste přesídlil na ostrovy. Jaké byly začátky tam? Musel jste bojovat s řečí, lidmi nebo odlišným přístupem?

Anglicky jsem uměl jen základní fráze. Šel jsem v 25 letech a myslím si, že to je věk, kdy už člověk do zahraničí musí jít s jasnou vizí, čeho chce dosáhnout. V začátcích jsem měl štěstí v tom, že mi pomohl kamarád. Přiletěl jsem a už jsem měl připravenou pracovní smlouvu, hotelový pokoj a vše kolem. Druhý den už jsem kraloval v kuchyni!

Dosáhl jste nějaké ho významného ocenění ve své profesi? A proč došlo k přesunu z Oxfordu do Londýna?

Dostal jsem nabídku od Hestona Blunenthala do Mandarin Oriental Hotel London. Takové nabídky se nedostávají každý den. Vybral si mě do sedmnáctičlenného týmu kuchařů, který měl získat Michelin star.

Můžete čtenářům vysvětlit, co pro tebe znamená Michelin star? A co v sobě vlastně toto ocenění ukrývá?

Michelin star pro mě znamená hodně a to asi pro každého profesionálního kuchaře. Je to nejvyšší kulinářský řád. V podstatě největší úspěch v kariéře.
Je to něco podobného jako když se fotbalista dostane do Chelsea Londýn nebo začne závodník jezdit Formuli 1.

Přibližte nám, jak vypadá kuchyně z luxusní restaurace v Londýně a jak jsou rozdělené funkce?

V kuchyni je tým, který je rozdělný na sekce – rybí, masovou, dezerty, předkrmy, přílohy, atd. Já mám na starosti tu nejtěžší sekci a to maso a sosy. Mám pod sebou lidi, za které zodpovídám. Je to systematická práce. Pohybujeme se a pracujeme v týmech. Jde o týmovou záležitost. Všichni musí fungovat a výsledkem je spokojený zákazník.

Kdo u vás doma vaří?

Přítelkyně dělá v gastronomi také, takže k jídlu má vztah velmi dobrý a je to skvělá kuchařka. V kuchyni se doplňujeme, ale je nepsané pravidlo, že většinou vařím já. Vařím ohromně rád a pro koho jiného než pro přítelkyni bych měl vařit s láskou?

Jak vypadá váš běžný pracovní den v kuchyni?

V restauraci v Londýně, kde jsem pracoval naposled, jsem byl na nohou od 7 hodin, kdy začínají snídaně. Mezi 12. a 15. hodinou se připravují obědy a poté je pauza. A od 19 hodin do 23 hodin se vaří večeře. Tím pádem jsem na nohou celý den. Musím kontrolovat teploty, hygienu, lednice, ochutnávat apod. Někteří lidé si myslí, že kuchařina je snadná věc, ale je to dřina, tak jako každá práce.

Nyní jste dostal pracovní nabídku do Bangkoku. Je to určitě další výzva. Těšíte se na toto exotické prostředí?

Je to pro mě obrovská výzva. Nyní pro mě nastává zlom. Pracovní nabídka z Bangkoku se nedostává každý den. Je s ní spojena i odpovědnost, ale postupem let jsem se naučil ke své práci přistupovat zodpovědně a profesionálně a to je polovina úspěchu. V Bangkoku půjde o italský model restaurace, kde je šéfkuchař také z Itálie. Půjde však o mezinárodní kuchyni!