„Na Příbramsku je sklizeno více jak padesát procent ploch a zatím výnosy nebyly úplně tak špatné. Ale kvalita se bude kvůli nepříznivému počasí nejspíše horšit a horšit,“ uvedla Zlata Koukolíčková, ředitelka Agrární komory Příbram.

Hlavní problém ale vidí zemědělci jinde. Totiž v tom, že se začínají překrývat sezony.

„Když už by se měl pomalu začínat sít ozim, na polích ještě není sklizeno a práce se začínají hromadit. Zvláště, když je takovéhle počasí, které nám nedovolí dělat ani jedno ani druhé a celkové se vše zpožďuje. Vůbec nemluvím o tom, jak je to náročné pro pracovníky,“ konstatovala Zlata Koukolíčková.

Vlivem špatného počasí někde obilí leží. V tomto případě podle Zlaty Koukolíčkové zase hrozí, že zrno v klase znovu začne klíčit.

„Když je obilí polehané, zvláště pokud se jedná o ozimy, které mají už zase čas na to, aby byly zaseté, zrno má tendenci zapouštět nové kořínky,“ řekla Koukolíčková.

Podobný názor sdílí Alois Zehnálek, správce farmy St. Pierre u Petrovic. „Vypadá to, že úroda bude menší než vloni. Ve vyšších polohách zatím obilí z větší části stojí, což znamená, že by se mohla zhoršit kvalita. Počasí vytváří vhodné podmínky pro růst nepříznivých rostlin. Když to potrvá delší dobu, tak může naklíčit i nesklizené obilí. Tento rok prostě není dobrý na sklizeň, ale nerad bych dělal nějaké předčasné závěry,“ konstatoval Zehnálek.

Situaci kolem letošní úrody komentovala také Lucie Čápová z farmy Čapí letka u Krásné Hory nad Vltavou: „Včera jsem koukala na pole, kde před několika dny zemědělci sklízeli. Strašně jim tam toho zůstalo ležet, celé klasy plné obilí. Myslím, že kvůli špatnému počasí, a protože se sekalo poměrně dost pozdě, nebude to letos úplně ideální.“

Z přílišného mokra by se v klasech mohla vytvořit i plíseň. Proti tomu zemědělci bojují dosoušením a prý zatím plíseň v klasech nehrozí.

„Extrémní škody způsobené kroupami nebo přívalovými dešti jsou pouze lokálně. Na místním trhu bude obilí dostatek a další příznivá zpráva je, že cena zatím stoupá,“ dodala Koukolíčková z agrární komory.