Platí kvůli tomu zákazy návštěv v mnoha nemocnicích, sociálních zařízeních a některé školy v týdnu přerušily výuku. O tom v pátek uvažoval například ředitel Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami Miloš Přibyl. „Spoustu dětí jsme z hor přivezli nemocných, ale protože v pondělí nedosáhla absence žáků ani 16 procent, výuku nepřerušíme," řekl včera Deníku Přibyl.

Nemocných podle krajské epidemioložky Ivy Domasové přibylo zejména ve věkových skupinách pod 25 let, nejvíc o pětinu ve věkové kategorii mezi 6 a 14 lety.

Zákazy návštěv platí v nemocnicích v Kladně, Slaném, v sanatoriu v Dobříši, v nemocnici Příbrami, Benešově Mladé Boleslavi a Nymburku. K nim se přidalo také zařízení sociálních služeb v Dolním Cetně na Mladoboleslavsku.

Hranice pro vyhlášení epidemie v kraji se pohybuje mezi 1600 a 1700 nemocnými na 100 tisíc obyvatel. Její vyhlášení se odvíjí například podle závažnosti onemocnění nebo rychlosti šíření virů. Pod hranicí epidemie jsou zatím na Rakovnicku, Nymbursku, Mladoboleslavsku, Kutnohorsku, Kolínsku, Kladensku a Berounsku.

Další vývoj podle Domasové stále nelze odhadovat. Je možné, že by šíření virů mohly pozastavit mrazy. Při oteplení by se ale naopak mohly šířit rychleji. Pomoci by mohly také blížící se jarní prázdniny, při nichž tradičně nemocnost klesá. ČTK, Markéta Jankovská