Nejde zřejmě zatím ani přesně určit, kdy si člověk uvědomil, že může psa domestikovat, cvičit a využít než vůbec začal žít po jeho boku. Postupem času se vztah mezi člověkem a psem natolik prohloubil, že se z toho stal speciální obor – kynologie. Na otázky Příbramského deníku odpovídal kynolog Václav Svoboda.

Uživí vás práce kynologa?

Uživí. Myslím, že v profesionální sféře se to dělat dá.

Co tato práce obnáší?

Určitě celoživotní vzdělávání. To znamená přizpůsobovat se v určitých směrech při výcviku psů jednotlivým povahovým vlastnostem. Hodně trpělivosti a časového prostoru. Ve vztazích velkou toleranci.

Jak dlouho se věnujete psům?

Sedmadvacet let. Začínal jsem v Kynologickém klubu Příbram, kde se mě ujala parta schopných lidí. Ti mě pejskařinu učili, čímž mi pomáhali získávat zkušenosti z tohoto oboru. Nabyté zkušenosti je potřeba doplňovat stále.

Máte vlastního psa?

Ano, mám Německého ovčáka a Rottweilera.

Jaké plemeno je podle vás nejlépe vycvičitelné?

Záleží na účelu výcviku, povahových vlastnostech jedince a zkušenostech majitele psa.

Z vašich zkušeností by to byl jaký pes?

Pro potřeby obyčejného člověka se mohou jevit jako nejvhodnější kříženci různých plemen jako voříšci, jezevčíci, kokršpanělé. V profesionální sféře se nejčastěji používá Německý ovčák, Belgický ovčák – Malinois. Všechno jsou to plemena, která mají nadání v pracovním směru.

Nemohu se nezeptat na slepecké psy. Pro tyto účely se používají asi ještě jiná plemena, než jste jmenoval.

Bývalo zvykem, že se používal nejčastěji Labradorský retrívr, Německý ovčák, výjimečně i jiná plemena. V dnešní době se vybírají plemena pro slepecké účely hlavně podle povahových vlastností. To znamená, že pes by měl být všeobecně nekonfliktní, měl by být kontaktní, ne však hyperaktivní.

Docela častým jevem je v dnešní době útok psa na člověka. Myslíte si, že je vždycky na vině pes?

Ve většině případů vůbec ne. Pes jako takový se drží člověka a je smečkové zvíře. Z názvu smečkové zvíře už vyplývá, že každá smečka by měla mít určitá pravidla. Ta pravidla by měla vyhovovat majiteli, ale současně neohrožovat své okolí. Každý majitel by měl dbát zejména na to, aby výchova psa byla dostatečná, důsledná a uplatnitelná na veřejnosti.

Co psa většinou vyprovokuje k útoku?

Mohou to být zvukové podněty, neverbální komunikace, například máchnutí rukou, které může být zvýrazněno třeba holí, taškou a podobně. Potom pachovými podněty. Nejvíce ohrožené skupiny jsou opilí lidé, narkomani, bezdomovci, senioři a děti.

U prvních tří zmíněných skupin se to dá pochopit. Proč ale senioři a děti?

Protože vydávají nekoordinované zvuky a pohyby, které mohou vyprovokovat psa k obranné reakci. Zvláště v případech, kdy mají nějaké předměty v ruce.

Mohl byste vysvětlit pojem bojová plemena?

Pojem bojová plemena jako taková neexistují. Kynologie rozděluje plemena psů na společenská plemena, lovecká plemena a pracovní plemena. Některá pracovní plemena mají takové vlastnosti, které umožňují jejich zneužití při ilegálních psích zápasech. Hlavní vlastností je silná agresivita na psy, ne však na lidi. K plemenům používaným pro psí zápasy jsou zařazovány hlavně Americký pitbulteriér, Rottweiler, Německý boxer a kříženci těchto plemen. Ovšem jsou to vždy vybraní jedinci.

Je v Příbrami nějaký cvičák psů, kam by mohl kdokoliv se svým psem zajít?

Ano, cvičák v Příbrami je, zejména pak v Podlesí. Nebo některá soukromá kynologická cvičiště. Další možností je zastoupení Speciálního kynologického svazu Tart, který umožňuje výchovu psů a podporu sportovního vyžití majitelů psů v přirozených podmínkách. Odlišností Tartu oproti klasickému cvičáku je zejména výcvik zaměřený na praktickou využitelnost. Praktická využitelnost se přezkušuje při zkouškách všestranného výcviku psů, o které rozhodčí vydá protokol o vykonané zkoušce.