Je to tip na víkend pro širokou veřejnost. Zájemcům se totiž otevřou dveře aerodynamické laboratoře v Novém Kníně, kde je detašované pracoviště Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR. Akce je jednou z částí vědeckého festivalu, nazvaného Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.


Letos se koná již jedenácté pokračování. V rámci festivalu si můžete prohlédnout několika akademických pracovišť na našem území. Na své si přijdou hlavně ti, kteří se zajímají o nejnovější trendy z oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků či o nejmodernější vědecké přístroje. Prostory v Novém Kníně byly otevřeny už v úterý. „V první návštěvní den k nám dorazilo jen několik zájemců. Větší zájem čekáme o víkendu. V týdnu byly navštěvované spíše expozice v Praze a větších městech,“ řekl Deníku jeden z pracovníků aerodynamické laboratoře v Novém Kníně.


Návštěva nezvyklého prostředí je určena, jak nadšencům z vědeckého světa, tak pro školy, ale také pro veřejnost. Projít můžete tři expozice. V první laboratoři vnitřních proudění probíhá vysokorychlostní aerodynamický výzkum ve službách energetického proudění. Zúčastnit se můžete prohlídky aerodynamického tunelu. Odborní pracovníci předvedou netradiční chování tekutin. Druhou částí prohlídky bude laboratoř sdílení tepla a hmoty. Osvětlen bude základní a aplikovaný výzkum v mechanice tekutin se sdílením tepla.


Třetí, závěrečnou exkurzí je laboratoř aerodynamiky životního prostředí. V té se provádí výzkum proudění a šíření znečištění v městské zástavbě a komplikovaném terénu. Pro názornou ukázku bude k vidění proudění na modelu centra Prahy za pomocí laserového nože. Akce začíná v sobotu v 9 a potrvá do 14 hodin.