Po setmění by se lidé mohli brzy cítit daleko bezpečněji v okolí Základní školy ve Školní ulici, kde tři nové lampy budou lemovat spojovací chodník mezi školním hřištěm a Brodskou ulicí, což je lokalita hojně využívaná pejskaři, ale slouží také jako zkratka.

„Před lety tady mou neteř přepadli. Od té doby se tu bojím chodit,“ postěžovala si před časem důchodkyně Ludmila z Brodské ulice v Příbrami. Další nová lampa osvítí parkoviště na Rynečku.

Nové osvětlení nechalo město instalovat v rámci projektu prevence kriminality na letošní rok. „Kdysi jsme dělali mezi občany sociologické průzkumy a ankety. Hodně připomínek bylo právě k osvětlení ve Školní ulici. Tam jsme dali čtyři lampy typu Antivandal, protože tam v minulosti docházelo k častému rozbíjení. Měly by odolat pokusům vandalů o poškození,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák.

Nově je letos také osvětlený chodník od bývalé sedmé základní školy až k parkovišti u Junioru, což by mělo zvýšit pocit bezpečí například lidí navštěvujících v noci akce v klubu. Kvůli strachu z přepadení se hodně lidí bálo právě touto cestou za tmy chodit.

Město zrealizovalo projekt osvětlení se souhlasem policie a za pomoci státní dotace. Celkové náklady jsou 199 tisíc korun. Město zaplatilo ze své kasy 71 tisíc korun a zbytek byl uhrazen z dotací ministerstva vnitra.

„Podle mého názoru je dalších sedm lamp ve městě dobrý výsledek průzkumu mezi lidmi. I přesto, že je krize, snažíme se získávat dotace z různých zdrojů a situaci v Příbrami zlepšovat,“ zhodnotil starosta Řihák.

V těchto dnech se prováděly zkoušky provozu nového osvětlení a v pátek se mají jednotlivé stavby kolaudovat. Vybudování lamp měly na starosti příbramské technické služby.