Lanový park, který je nyní instalován v blízkosti dětského hřiště na Nováku, byl původně navržen a instalován na dětské hřiště u Q-klubu. Ovšem ukázalo se, že herní prvky neodpovídají svojí kvalitou bezpečnému využívání ve výšce. Právě s ohledem na bezpečnost minulé vedení města rozhodlo o zhotovení nových herních částí s tím, že ty původní budou umístěny v areálu Nového rybníka.

Lanový park v areálu Nového rybníku v Příbrami.Zdroj: Deník / Radek Ctibor

Mezitím na původním místě u Q-klubu už stojí nové lanové prvky, které může veřejnost využívat. Ovšem na Novém rybníku se s dodavatelem stavby dlouhodobě řešila realizace projektu. „Z bezpečnostních důvodů bylo v minulosti rozhodnuto, že původní prvky lanového parku budou umístěny v areálu Nováku, a to v bezpečné výšce. Dodavatele, firmu MT Stav, jsme několikrát vyzývali k dokončení prací, ovšem marně,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka. Ovšem dodavatelská firma je od loňského podzimu v konkurzu. To ale podle starosty na věci nic nemění.

Začátkem letošního roku pak radnice informovala, že město dokončilo lanový park na Nováku samo a po původním dodavateli budou vymáhány náklady soudní cestou. „Lanový park na Nováku je instalován. Nyní probíhají poslední úpravy tak, aby jakmile bude vhodné počasí pro venkovní aktivity, mohla být tato dráha dětmi využívána,“ uvedla v lednu tisková mluvčí města Eva Švehlová.

Ovšem ani po skončení nouzového stavu a otevření areálu Nového rybníka koncem května, není lanový park v provozu. Tento stav někteří obyvatelé města kritizují. „Je to velká ostuda. Takto to poslední dva roky vypadá i s investičními akcemi města, kdy se sliby koalice plní přibližně na padesát procent,“ myslí si bývalý radní pro ekonomiku a ekonom Václav Dvořák.

Podle města je ale lanový park už hotový. „Lanový park je po stavební stránce hotov a čeká se na získání plné certifikace kompletního hřiště. Hřiště je tedy z bezpečnostních důvodů dětí a rodin až do získání platné certifikace uzavřeno. Vstup je pouze na vlastní nebezpečí,“ konstatovala mluvčí příbramské radnice. Někteří lidé proto navrhují, aby bylo varování na této atrakci upraveno. „Bylo by tedy možné odstranit pásku a cedule se zákazem vstupu a nahradit je cedulí vstup na vlastní nebezpečí? Pokud tedy říkáte, že vstup je možný,“ míní například Tomáš Včelička.