VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lásku k angličtině žáci ukázali při olympiádě

Příbram /FOTOGALERIE, ROZHOVOR, ANKETA/ – ,,I love English," by možná řekli žáci, kteří se ve čtvrtek v Základní škole v Jiráskových sadech Příbram zúčastnili sedmého ročníku okresního kola soutěže v angličtině.

15.2.2013
SDÍLEJ:

Vědomostní olympiáda v angličtině v Základní škole Jiráskovy sady Příbram.Foto: Kateřina Chourová

Děti se angličtině věnují rádi nejen ve škole, ale také ve volném čase a nebojí se znalosti prezentovat například i na této soutěži. To s úsměvem na rtech také potvrdila Příbramskému deníku soutěžící Veronika Andrejsková:
„Angličtina mě hodně baví, byla jsem i v létě čtrnáct dní v Anglii a tam mě prostředí donutilo mluvit jen anglicky, nikdo mi nemohl napovídat jako ve škole."

Podle Jana Konvalinky, který ve škole anglický jazyk vyučuje a je zároveň i jedním z organizátorů této vědomostní olympiády, se zúčastnilo dokonce 43 dětí z čtyřiadvaceti škol.

„Z toho zájmu i usuzujeme, že zájem o angličtinu a její úroveň na českých školách stoupá," dodává. Nejúspěšnější jazykoví olympionici byli odměněni knižními poukázkami a postupem do dalšího kola.

Jan Konvalinka: Zájem o jazyk na školách stoupá

Vědomostní olympiáda v angličtině v Základní škole Jiráskovy sady Příbram.

Jan Konvalinka, učitel. Foto: Kateřina Chourová

O angličtině a soutěži, kterou škola už sedm let pro mladé lingvisty pořádá, jsme hovořili s učitelem Základní školy v Jiráskových sadech Příbram Janem Konvalinkou.

Z čeho se soutěž skládá a v čem žáci musí obstát?
Děti musí obstát v gramatice, lexikálním testu, zkoumáme, jestli se vyznají v angličtině, jestli umí používat ustálené fráze a reagovat. Otázky jsou koncipovány tak, aby žáci vycházeli z reálných situací, aby na reálný podmět dokázaly reálně reagovat.

V jakých kategoriích žáci soutěží?
Zkouška se odehrává na dvou úrovních, ve dvou kategoriích. První kategorie jsou žáci šestých a sedmých tříd a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Druhá kategorie jsou žáci osmých a devátých tříd a opět odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Na jaké znalostní úrovni se zkouška probíhá?
Úroveň soutěžích odpovídá kategoriím, které jsou dány závaznými školskými dokumenty, to znamená, že ten výstup, který je dán v osmém ročníku, v devátém ročníku, ten my v naší soutěži zohledňujeme.

Pozorujete za ty roky u dětí zlepšení znalostí?
Vnímáme zvyšující se počet soutěžících, dnešní den se zúčastnilo 43 dětí z čtyřiadvaceti škol. Z toho i usuzujeme, že zájem o angličtinu a její úroveň na českých školách stoupá.

Zajímá děti se o studium jazyka nejen z povinnosti, ale i z vlastní iniciativy?
Všichni soutěžící, kteří přijdou na tuto soutěž, jsou ti, kteří se o angličtinu zajímají, mají ji rádi a chtějí se v ní zdokonalovat. Je to spíše výběrová olympiáda. Zda je to plošný trend na školách, to nechť posoudí každý učitel.

Anketa: Jak jste se na soutěž připravovali?

Miroslav Maier, Příbram.

Miroslav Maier, 
15 let, Příbram

"Přípravou bylo víceméně to školní kolo 
a pak materiály, co jsme dostávali. V Anglii jsem ještě nebyl a zatím nemám ani zkušenost s rodilými mluvčími."

Nikol Schmidtová, Sedlčany.

Nikol Schmidtová, 14 let, Sedlčany

"Psala jsem si testy, vypisovala slovíčka, ale jinak jsem to nechala na znalostech, co už mám. Zaměřila jsme se víc na gramatiku. Mám zkušenost i s rodilými mluvčími, strýc je 
z Norska, tak s ním mluvím anglicky."

Veronika Andrejsková, Dobříš.

Veronika Andrejsková, 14 let, Dobříš

"Vyplňovala jsem cvičení, nacvičovala rozhovory a zkoušela jsem mluvit na rodiče. Opakovala jsem si slovní zásobu. Angličtina mě hodně baví, byla jsem i v létě 
v Anglii a tam mě prostředí hodně donutilo mluvit jen anglicky."

Josef Krubner, Dobříš.

Josef Krubner,
14 let, Dobříš

"Připravoval jsem se doma i ve škole pomocí přípravných testů a improvizačních cvičení.
Mám i pár známých, kteří angličtinu vyučují. Chci se také do Anglie časem podívat."

Kateřina Chourová

Autor: Redakce

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení