Podle dostupných informací nebyl dlouhodobě stav městských lávek a mostů dlouhodobě řešený. „Vzhledem k tomu, že v minulosti nebylo jednoznačně definováno, kdo má tyto prohlídky zajistit, došlo k situaci, že nebyly zajištěny vůbec. Poslední prohlídka se uskutečnila v roce 2002,“ uvedla Simona Žďánská ze Samostatného oddělení silničního hospodářství městského úřadu Příbram.

Některé z nich, především pak ty přes Příbramský potok, jsou dřevěné a doba jejich lesku je očividně nenávratně. Jednou z nejvytíženějších lávek je ta na Rynečku, která vede k přechodu v ulici Čs. armády a právě ona je v dosti žalostném stavu. „Chodíme denně s kočárkem přes dřevěné lávky na Rynečku a čekám, kdy se to s námi propadne. Všude se dozvídám, jak na Novém rybníku přibude lavička, knihovnička či mrazuvzdorné palmy, ale že se nám rozpadají lávky už vedení města vůbec nezajímá,“ řekl třeba Aleš Kosár z Příbrami, podle nějž jsou na lávce nejvíce poškozená prkna, po kterých se chodí. „Jsou značně shnilá, na několika místech prasklá. Z některých prken trčí nebezpečně šrouby. Divím se, že tam ještě nebyl nějaký úraz,“ doplnil Kosár.

Ve správě města je na Litavce celkem 18 mostů nebo lávek z 20 možných. Přes Příbramský potok pak vede dokonce o 26 staveb, o které se město stará.

O další se pak stará buď středočeský kraj, nebo Ředitelství silnic a dálnic.

Vedení města si je špatného stavu některý mostů a lávek vědomo, proto ho hodlá v nejbližší době řešit. „Běžnou údržbu provádí Technické služby města Příbrami. Opravy nad rámec běžné údržby jsou soutěženy ve výběrovém řízení,“ uvedla Simona Žďánská. V současnosti se uzavírá smlouva na běžnou prohlídku mostů, která se uskuteční v říjnu. Z této prohlídky následně vyplynou veškeré závady a nutné opravy na všech těchto mostech, lávkách a propustcích. „Tato kontrola by následně měla probíhat každý rok,“ poznamenala Žďánská.

Nicméně někteří obyvatelé města jsou poněkud skeptičtí a v souvislosti se stavem lávek upozorňují na další nedostatky ve městě. Především v kontrastu rekonstrukce koupaliště Nový rybník. „Chlubíme se koupalištěm, jak je hezké, co je tam atrakcí a nových staveb. Ale i ty jsou převážně ze dřeva a pokud se k nim budeme chovat stejně jako právě k lávkám a dřevěným prvkům na Rynečku a zanedbávat jejich údržbu, nedopadnou stejně? Přál bych si, aby ne,“ konstatoval Aleš Kosár, který na špatný stav některých městských lávek redakci Deníku upozornil.

S jeho názorem souhlasí i někteří uživatelé sociálních sítí. „Ono se o dřevo musí taky někdo starat. A ten někdo by musel někomu zaplatit. Dřevo po celém městě má vůbec divné zpracování. Například po nákladné rekonstrukci Březnické ulice se jako zábradlí opět použilo staré zábradlí, které se rozpadá hnilobou a mnoho dílů pod vahou opilců skončilo v této silnici povaleno do provozu,“ konstatoval na sociální síti Facebook v jedné ze skupin věnující se dění v Příbrami David Veselý.