Co je arytmie a lze zjednodušeně říci, co ji způsobuje?
Poruchy srdečního rytmu (arytmie) jsou charakterizované chybnou tvorbou vzruchů. Arytmie se často projevuje nepravidelným srdečním tepem. Mohou souviset s onemocněním srdce nebo mohou doprovázet mimosrdeční choroby. Z nemocí srdce je to nejčastěji ischemická choroba srdeční, onemocnění srdečního svalu – kardiomyopatie, chlopenní vady, zatížení srdce při vysokém krevním tlaku či vysokém tlaku v plicním řečišti, který bývá při některých nemocech plic. Z mimosrdečních chorob bývají nejčastější příčinou arytmií endokrinní nemoci např. nemoci štítné žlázy, nemoci ledvin, poruchy vnitřního prostředí – minerálová dysbalance, chudokrevnost, ale mohou být způsobeny i některými léky či jejich nevhodnou kombinací, psychickým stavem, nadměrnou konzumací alkoholu, kouřením, častěji se vyskytují u obézních lidí.
S jakými obtížemi přicházejí pacienti?
Pacienti přichází s tím, že si nahmatali nepravidelný tep, cítí chvění v hrudi či v krku nebo pociťují bušení srdce, bolesti na hrudníku, dušnost, únavu až pocit na omdlení a nebo často příznaky chybí a jsou zjištěny lékařem při kontrole v ordinaci.
Jak diagnostikujete arytmii a je k určení diagnózy nutný pobyt v nemocnici?
K záchytu arytmie postačí často základní EKG. V případě že arytmii nezachytí, provádí se tzv. holterovské – 24 hodinové monitorování EKG pacienta (používá se přístroj velikosti mobilu, který zaznamenává EKG křivku v běžném domácím či pracovním prostředí po dobu 24 hodin). V případě vážných forem poruch srdečního rytmu jsou pacienti hospitalizováni v nemocnici na monitorovaném lůžku. U závažných forem arytmie se provádí katetrizace srdce s nitrosrdečním mapováním šíření elektrických vzruchů.
Jak se arytmie léčí a jsou případy, kdy se pacient léčit nemusí?
Léčba arytmie je závislá na závažnosti typu arytmie. Vždy se snažíme ovlivnit vyvolávající příčinu. U lehkých forem postačí úprava životosprávy. Těžší formy mohou vyústit až v život ohrožující stavy – tam je nutná specifická antiarytmická léčba, a to buď farmakologická nebo pomocí elektrických výbojů (kardioverse), event. katetrizačními zákroky uvnitř srdce. Závažné poruchy převodního systému se řeší implantací různých typů kardiostimulátorů, případně implantabilních defibrilátorů.
Jaká jsou rizika neléčené arytmie?
Některé arytmie například fibrilace síní významně zvyšují riziko mozkové mrtvice, jiné maligní arytmie mohou vyústit ve fibrilaci komor a jsou příčinou náhlé smrti.
Poraďte těm, které trápí „nezávažná" forma poruchy srdečního rytmu, jak mohou lépe zvládat tyto nepříjemné okamžiky, které v nich vyvolávají strach a úzkost?
U nejlehčích forem arytmie postačí úprava životosprávy – nekouřit, udržovat si optimální hmotnost, kterou bychom měli dosahovat spíše pohybovou aktivitou – 5x v týdnu min. 20 minutová chůze. Muži by neměli mít obvod pasu větší než 102 cm a ženy více než 88 cm. Při konzumaci alkoholu by ženy neměly překračovat 16 g a muži 24 g etylalkoholu, což odpovídá 200 ml vína nebo 0,5 l piva či 50 ml destilátu. Závažnost a klinický význam arytmie lze posoudit jen odborným vyšetřením u lékaře.
Dagmar Čerňanská