VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vstup na zamrzlý rybník může skončit smrtí

Příbramsko - V posledních třech týdnech o sobě zima na Příbramsku dává pořádně vědět. To samozřejmě kvitují vyznavači zimních sportů. Opatrní by však měli být zejména nedočaví bruslaři či hokejisté, kteří už zkouší pevnost ledu na přírodních vodních zamrzlých plochách.

15.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Souvislé mrazy ale netrvají tak dlouho, aby se dalo říci, že každý rybník je pro bruslaře bezpečný. Navíc někde leží ještě sněhová pokrývka, která také brání intenzivnímu zamrzání.

K tomu všemu se blíží sváteční dny volna a toho jistě mnoho lidí využije k aktivnímu odpočinku. O to víc budou lákat zamrzlé vodní plochy.

Bruslení a jiné další sporty například ice–kiting, kdy bruslař k pohybu využívá tahu vzdušného křídla, má čím dál více příznivců.

Hynek Černý z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje upozornil na několik zásad bezpečnosti při rekreačních sportech na zamrzlých hladinách.

„Nedoporučuje se vůbec vstupovat na tekoucí vody. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka je souvisle pokryta ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Tím se riziko propadnutí zvyšuje. V případě proboření na tonoucí osobu nepůsobí pouze chlad a stres, ale také proud, který ji stahuje pod led,“ uvedl Hynek Černý.

Na rybníky, jezera, vodní nádrže a přehrady hasiči doporučují vstupovat až v čase, kdy celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a síla ledu dosahuje minimálně pěti centimetrů. I tak ale tloušťka ledu nemusí být stejně silná po celé vodní hladině. Je zeslabena v místech přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, například listí.

„V ledu mohou být zapíchnuté různé předměty, jako například větve, hokejky a podobně. Rybáři, potápěči a vodohospodáři takto označují otvory v ledu. Proto je vhodné se označeným místům v bezpečné vzdálenosti vyhnout,“ varuje Hynek Černý.

Mezi další doporučení patří také fakt, že bruslení na přírodním ledu by měly vždy provozovat alespoň dvě osoby a děti navíc jen v doprovodu dospělé osoby. Měly by mezi sebou udržovat rozestupy, aby příliš nezatěžovaly led a v případě proboření si navzájem pomohly nebo přivolaly záchranáře.

„Pro sebezáchranu probořené osoby lze použít takzvané ledové bodce. Na trhu jsou k dostání originální výrobky za Švédska nebo si je lidé mohou sami vyrobit doma. Lze také použít dva šroubováky nebo jiné bodce s rukojetí, svázané provázkem a zavěšené kolem krku. Pochopitelně se používají při proboření k zaseknutí do ledu,“ vysvětlil Černý.

Když nejsou k dispozici ledové bodce, lze alternativně použít například svazek klíčů.

Jedna ze zásad je snažit se při proboření zachovat klid, aby neubývaly síly.

„Při proboření v blízkosti břehu se bruslař logicky snaží vylézt směrem ke břehu. Jestliže dojde k nehodě uprostřed rozsáhlé vodní plochy, doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel nebo přijel, protože tam byl led únosný. Od místa proboření je vhodné se plížit, aby se hmotnost rozkládala na větší plochu,“ radí Hynek Černý z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Pokud jsou u nehody svědci a dotyčný není schopen sám vylézt, záleží podle hasičů na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků, zda se rozhodnou pomoci nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku.

„Při oznámení na linku 112 je nutné stručně a zřetelně popsat kdo volá, co se stalo, kde se to stalo a jak je tonoucí osoba daleko od břehu. U velkých vodních ploch je potřeba upřesnit, ke kterému břehu je osoba blíže a popsat nejvhodnější příjezdovou cestu. Hovor ukončit až po celkovém předání informací a pokynu operátora tísňové linky. Jestliže se na místě nachází více svědků, vyslat některého přihlížejícího, aby šel naproti přijíždějícím složkám integrovaného záchranného systému a navedl je na místo události. Do příjezdu záchranných složek je nutné s tonoucí osobou komunikovat a ujišťovat o blížící se pomoci,“ pokračuje Hynek Černý.

Oznámení na tísňovou linku musí provést svědci a přihlížející před vstupem na led i v případě, že se pokusí o laickou záchranu tonoucí osoby. Při vlastním proboření zachránce už může být totiž pozdě. Po ledu je vhodné se pohybovat plížením. K vytažení osoby může posloužit větev, hokejka, prkno případně nachází-li se v blízkosti vozidlo je možné použít tažné lano z povinné výbavy.

„Jsou popsány případy, kdy k záchraně posloužila i rybářská pramice, kterou tlačil zachránce před sebou po ledu a posunul ji až k tonoucí osobě,“ vzpomněl Hynek Černý.

Zachráněnou osobu je potřeba zabalit do suchého, případně jí poskytnout první pomoc.

Záchranu zvířat, například přimrznutých labutí, probořených srnek, psů, je podle Černého vždy lepší oznámit na tísňovou linku a vyřešení situace přenechat odborníkům.

Vjíždění dopravních prostředků na led, za účelem zkrácení cesty, je nepřiměřené riziko v poměru k ušetřeným pohonným hmotám a možnému utonutí.

„Hasiči každoročně vyprošťují vozidla z ledu několika řidičům, kterým se cesta přes zamrzlou hladinu prodraží,“ dodal Černý.

Autor: Robert Nusl

15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Antonín Barák.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Autorka knihy zmapovala zaniklé i zachovalé mlýny Sedlčanska

Sedlčany - Region Příbramska je obohacen o další knihu, kterou ocení nejen historikové a odborná veřejnost. Novinku Vodní mlýny Sedlčanska na prahu modernizace od Šárky Maškové Janotové ze Sedlčan si mohli nechat první zájemci podepsat v pátek 8. prosince v Městském muzeu v Sedlčanech při slavnostním knižním křtu a autogramiádě. Více nám o publikaci řekla mladá autorka v rozhovoru.

Předávání Betlémského světla před kostelem zpestří živý betlém

Sedlčansko /FOTOGALERIE/ - Skauti opět přivezou Betlémské světlo, symbol míru a přátelství, do České republiky. Lidé budou mít možnost vzít si jej do svých domácností také na Sedlčansku. Zásluhu na tom mají v regionu skauti z Kosovy Hory a turistický oddíl mládeže Jeleni Sedlčany. Lidem umožní po několik dnů rozsvítit petrolejku, lucernu, hřbitovní nebo klasickou svíčku. 

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Výstava betlémů se letos zaměřila na Tři krále

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už po sedmadvacáté jsou v prostorách Galerie Františka Drtikola vystavené ty nejzajímavější a nejhezčí příbramské betlémy ze sbírek Hornického muzea Příbram i od soukromých vlastníků. Obdivovat je můžete až do 7. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT