VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LÉKÁŘ RADÍ: Fimóza, zdánlivě neškodná choroba chlapců, ale i mužů

Příbram – Podíváme – li se do lékařského slovníku, zjistíme, že za slovem fimóza se skrývá zúžení předkožky penisu. Sice se nám může zdát, že se nejedná o onemocnění jako takové, neboť našim malým synům nezpůsobuje žádné obtíže, ale Pavel Hanek, primář urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram rodiče v následujícím článku přesvědčí o opaku a vysvětlí, proč a jak je nutné o tuto část těla pečovat.

24.8.2013 1
SDÍLEJ:

Urolog Pavel Hanek.Foto: archiv nemocnice

Zúžení předkožky je vrozeným onemocněním nebo je možné ho získat i časem?

Zúžení předkožky nebo-li fimóza je onemocnění, které se může vyskytnout v kterémkoliv věku. Někteří chlapci se s fimózou narodí, jiní chlapci nebo muži získají fimózu během života. Velmi často je následkem kožních infekcí. Výrazně vyšší riziko vzniku fimózy mají nemocní trpící cukrovkou.

V jakém věku dítěte je vhodné začít přetahovat předkožku a proč?

Předkožku je vhodné zkoušet přetahovat již v časném věku, nejlépe při koupeli. Důležité je, nepoužívat násilí, jen mírný tah, předkožka je totiž u malých chlapců přirozeně slepená s žaludem. Na uvolnění těchto tzv. konglutinací není třeba nijak spěchat, dříve nebo později se uvolní bez většího násilí. Pokud mají rodiče pochybnost, je nejlépe navštívit urologa, aby zjistil, zda se nejedná o vrozenou fimózu.

Je pevně stanoven věk dítěte, kdy je již nutné, aby byla předkožka plně funkční?

Věkový limit není stanoven. Je s výhodou, když je předkožka uvolněná před nástupem do školy, ale pokud je v té době ještě částečně fixovaná, není důvod k panice.

Jak by měly probíhat první pokusy, abychom dítě neporanili?

Nejlépe zkusit při koupeli jen mírným tahem předkožku napnout, uvolnění slepení s žaludem probíhá postupně, obvykle je spojeno s uvolněním smegmatu, což jsou bělavé hmoty hromadící se pod předkožkou, které někdy prosvítají skrz kůži. Rozhodně ale nesmí být tyto manipulace bolestivé.

Co dělat v případě, že se nám to nedaří?

Pokud se vyskytnou potíže, nejlepší postup je návštěva urologa, který stav zhodnotí a doporučí další postup.

Jak následně probíhá léčba u odborníka?

Pokud urolog rozpozná, že se jedná o vrozenou fimózu, lze se pokusit stav řešit aplikací kožních mastí. V některých případech tento postup stav vyřeší, někdy je ale třeba přistoupit k provedení obřízky. Obřízka neboli cirkumcize odstraní zúženou část předkožky a řeší problém definitivně.

Jaká jsou rizika neléčené fimózy?

Neléčená fimóza může vést ke vzniku chronického zánětu. Takový zánět obvykle způsobí pozvolné jizvení a tím pádem další zúžení předkožky. Dlouhodobé dráždění, který infekce vyvolá způsobuje kožní změny, které mohou vést až ke vzniku prekanceróz nebo přímo zhoubných nádorů penisu.

V některých kulturách je obřízka nutností, jaký na ni máte vy jako lékař názor?

Z lékařského hlediska je obřízka indikovaná pouze v případě, že je k jejímu provedení medicínský důvod. To znamená fimóza, opakované záněty, nebo kombinace těchto problémů. Obřízka provedená z jakýchkoliv jiných pohnutek není hrazená ze zdravotního pojištění. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení