VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař: Zatím výpověď nestáhnu

Příbram /ROZHOVOR/ - Odchody lékařů. Žhavé téma. A také hodně kontroverzní. Někdo se na akci Děkujeme, odcházíme dívá s opovržením. Vždyť je to zrada, na kterou doplatí pacient, říkají jedni. Druzí, kteří sbírají informace a snaží se do problémů ve zdravotnictví nahlédnout, situaci lékařů chápou.

12.2.2011 3
SDÍLEJ:

Zástupce primáře chirurgie příbramské nemocnice MUDr. Jan Bürger.Foto: Markéta Jankovská

Ke komu se přiklonit? To ať si každý rozhodne sám.

V příbramské nemocnici podalo před koncem roku výpověď osmadvacet lékařů. Z toho ne všichni se přidali k protestní akci.

Od 1. března by měli nemocnici opustit téměř všichni lékaři z porodnice, také traumatologové, chirurgové, anesteziologové a neurologové. To všechno jsou obecně těžko nahraditelné profese.

Lékaři ve výpovědích nejsou zrovna ve snadné pozici. Stejně jako pacienti.

Zajímalo nás, co si o tom všem myslí zkušený lékař. Oslovili jsme proto chirurga ve výpovědi Jana Bürgera. V příbramské nemocnici pracuje dvacet let. Pracuje prý jako doposud, ale nyní navíc bedlivě denně sleduje vývoj událostí a jednání odborů s vládou. Jak sám říká, bez tlaku by lékaře zase nikdo neposlouchal.

Myslíte tedy, že po dvaceti letech všech možných snah přetekl pohár lékařské trpělivosti?
Znám celou tu éru devadesátých let. Založili jsme lékařskou odborovou komoru (LOK) a snažili jsme se upozorňovat na věci, které jsou špatně.
Protestovali jsme, demonstrovali jsme, poukazovali jsme na to, že jsme snad sorta lidí, pro které neplatí zákoník práce. Ale nikdo nás příliš neposlouchal.

Zřejmě jste tuto protestní akci velmi uvítal…
To jsem byl moc rád. Konečně se doktoři vzchopili a shodli se na společném postupu. Totiž, doktoři jsou individuality, stejně jako všichni vysokoškolsky vzdělaní lidé. Každý má svůj rozum a ten se snaží uplatnit.
Na soudržnost, která je k tomu potřebná, na tu nikdy moc nereflektovali. Až teprve LOK dokázal poukázat na ty největší problémy, mezi něž patří například platy, a lékaře dokázal sjednotit. K malému navýšení platů před lety došlo, ale pak to zase ustrnulo a zůstalo to stejné.

A tak to chtělo vymyslet nějakou metodu, jak přinutit politiky, aby poslouchali…
Bylo potřeba na to jít politicky. Cesta vedla přes lékařskou komoru. Ukázalo se, že je tu Svaz českých lékařů. Vyšlo najevo, že cíle jsou úplně stejné, tak došlo ke sjednocení obou organizací. Doposud všechny snahy byly házením hrachu na zeď. Tomu všemu v posledních letech korunoval tehdejší ministr zdravotnictví Julínek, který se úplně přestal bavit s lékařskou komorou.

Dobře. Akce běží a každý den přináší něco nového, zatím nic není jisté. Doufáte ve zdárný konec protestu?
Jsem optimista. Věřím, že k tomu nejčernějšímu scénáři nedojde. Konečně mám pocit, že se ukazuje, že bez takového množství doktorů se to nedá zvládnout. Možná akutní péče na čtrnáct dní nebo měsíc, ale co potom dál? Poslední trumfy s armádou mi připadají úsměvné.

Kdybyste opravdu museli odejít, umíte si představit, co by se dělo? Netrápila by vás odpovědnost?
Já s tím mám osobní dilema. To jistě. Vždycky jsem cítil odpovědnost k pacientům. Vnitřně by mi to asi vadilo, ale to je právě to, na co celé ty roky spoléhalo. Že to nenecháme dojít tak daleko. Ale zodpovědnost za péči v takovém celostátním rozsahu má jednoznačně vláda.

Setkáváte se ve svém nejbližším okolí s napadáním nebo s nepochopením kvůli vašemu postoji?
S napadáním ne, ale cítím, že velká část veřejnosti tomu problému nerozumí. Můj vlastní bratr mi říká, že jsem hloupej, že se pouštím do takových akcí. Denně mu to vysvětluji. Když jsem dříve někomu řekl, že jdu do práce v pátek ráno a přijdu domů v pondělí večer, tak si myslí, že mám pak volno dva dny. No nemám volno. Jsem pořád v práci. Dělám přes třicet let. To je šest až osm služeb a jeden víkend měsíčně. To lidi nepochopí. Péče je nastavená na určitý rozsah a komfort pro ty lidi. Člověk téhle profese musí být svým způsobem fanatik, vždyť půl života stráví v nemocnici. Pak když vám někdo řekne: „Nechcete? Tak můžete jít dělat třeba taxikáře,“ jak se vyslovil v devadesátých letech náš nynější prezident v době, kdy stávkovali železničáři, tak mi to připadá naprosto urážlivé. Teď je tady poprvé akce, kdy se snad konečně něco vyřeší. Bez tlaku to prostě nejde. Nikdo z nás nechce odejít, ale rozhodně se nechystáme předem stáhnout výpověď.

Jak to tedy bude. Odejít nechcete, ale výpověď nestáhnete…?
Pokud budou jasné záruky, že lékaři dostanou peníze do základního platu a záruky, že do dvou, tří let se zefektivní systém zdravotnictví, pak stáhneme výpověď.

JAN BÜRGER

Věk:
60 let
Profese: zástupce primáře chirurgie Oblastní nemocnice Příbram
Zájmy: sport, lyže, kolo

Autor: Markéta Lišková

12.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení