VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce lékaře bývá často špatně ohodnocená dřina

Příbramsko - Nemalá část obyvatel Příbramska má zarytou představu, že když přijdou k lékaři na vyšetření, jedná s nimi vždy zámožný člověk, protože medicína je velice prestižní obor.

15.1.2010 6
SDÍLEJ:

Lékařka Marie Sukovská působí na stáži v příbramské nemocnici na plicním odděleníFoto: Zbyšek Seifert

Navzdory tomu jak prestižní medicína je, absolventy lékařských fakult vyjma zubařů čeká ještě dlouhá cesta dalšího vzdělávání, stáží, kurzů a zkoušek a ani po jejich absolvování se nemusejí dočkat závratných sum na svých výplatních páskách. V podstatě jsou odkázáni se celoživotně vzdělávat, držet krok s moderním vývojem, pracovat na dvě stě procent a i přes obrovskou zodpovědnost, která leží v jejich rukách, nemohou očekávat odpovídající finanční ohodnocení. Lidé tak většinou jednají se zámožnějším člověkem, když potřebují opravit televizi nebo nahodit omítku.

Platy lékařů nejsou nijak závratné

Marie Sukovská je zaměstnaná v hořovické nemocnici jako lékařka. V současnosti je na stáži na plicním oddělení v příbramské nemocnici. Je jí přes třicet let, má dvě malé děti a atestace ji teprve čeká. Výší platu zdaleka nedosahuje, stejně jako většina lidí, průměrné mzdy, která je v Česku přes 23 tisíc korun hrubého.

„V Příbrami jsem už byla jednou na stáži na infekčním oddělení, jsem tady spokojená,“ popsala své rozhodnutí jít do Příbrami lékařka Marie Sukovská. Jejím zaměstnavatelem zůstává hořovická nemocnice, kde působí na transfúzním oddělení.

Průměrnému platu lékaře v České republice, který podle posledních zveřejněných výzkumů přesáhl 46 tisíc korun hrubého, se lékaři mohou jen smát. Obvyklý plat doktora ve veřejných zdravotnických zařízeních před atestací je v čistém zhruba okolo 15 tisíc korun. Po atestaci se zvýší, ale zdaleka ne nijak výrazně. Lékaře navíc čeká placení stáží, povinných kurzů i vlastních atestačních zkoušek. Vysoké číslo zvěřejňovaného průměrného platu je dáno i tím, že jsou do něj započítávány přesčasy, platy soukromých lékařů či vedoucích pracovníků.

Svoboda volby není zrovna snadná věc

Na otázku, proč si vybrala zrovna obor hematologie, odpověděla Marie Sukovská překvapivě, že si ho až tak úplně nevybrala. „Byla jsem nejdříve na interně, potom jsem odešla na mateřskou dovolenou a po návratu jsem dostala nabídku právě práce na hematologicko-transfúzním oddělení. Víceméně mi to bylo přiděleno, ale nestěžuji si. Mám totiž dvě malé děti, takže nemusím sloužit, a to mi vyhovuje,“ zavzpomínala lékařka Marie Sukovská.

Atestací se rozumí získání odborné způsobilosti, se kterou může lékař samostatně vykonávat své povolání. Zubaři tuto možnost mají ihned po ukončení studia na vysoké škole. Ostatní lékaři ale potřebují absolvovat předepsaný vzdělávací program.

Nejprve je čeká asi dvouletý společný kmen, například interní nebo chirurgický, a poté se věnují přípravě v dalším oboru. Třeba v případě hematologie a transfúzního lékařství se tak může lékař dostat k atestační zkoušce zhruba po pěti letech po ukončení školy. Přitom musí absolvovat různé stáže, kdy záleží na vstřícnosti zaměstnavatele nebo na finančních možnostech samotného lékaře. Není výjimkou, že nemocnice zaplatí svému doktorovi stáže v jiném zařízení, potom si ho ale uváže třeba smlouvou o budoucí alespoň pětileté spolupráci podmíněné až statisícovými pokutami.

„V Oblastní nemocnici Příbram je v současnosti za stáž poplatek dvě stě korun za jeden den. Pokud je lékař na akreditovaném pracovišti v nemocnici na stáži, tak se mu věnují specialisté, od kterých se učí. V takovém případě není dvě stě korun příliš,“ uvedla mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Časté rozhodnutí: kariéra v cizině

Každý rok se řada absolventů medicíny, podle odhadů České lékařské komory jich bývají průměrně asi dvě stovky, rozhodne pro kariéru lékaře v zahraničí. Většinou je zláká nesrovnatelně vyšší finanční ohodnocení i lepší přístup státu a nemocnic k lékařům. Často, aby se lékař v Česku dostal třeba na třicetitisícový plat po atestaci, musí kromě jiného sloužit třeba 32 hodin v kuse, a nezřídka dlouhými přesčasy vlastně porušovat zákoník i bezpečnost práce.

„Ta doba, kterou musíme projít, než se dostaneme k možnosti soukromé praxe, je podle mě na místě. Nepříjemná je ale samozřejmě ta finanční stránka. Je však pochopitelné, že pokud nemocnice platí za svého zaměstnance například stáže, tak očekávají, že budou lékaři alespoň nějaký čas pracovat pro ně. Samotní lékaři pak ale nemají tolik na výběr,“ zakončila lékařka Marie Sukovská.

Autor: Zbyšek Seifert

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení