Lékárna v Oblastní nemocnici v Příbrami je od začátku roku plná lidí. Aby také ne! Od ledna se v ní nemusí platit poplatky za recept. Její momentální přetíženost je podle mluvčí nemocnice Moniky Bouškové daná tím, že 5. ledna přišli do práce všichni zdravotníci a tím pádem se rozběhly lékařské provozy. „Z tohoto důvodu také vzrostl počet pacientů, kteří si samozřejmě rovnou vyzvednou léky v naší lékárně. Důvod je jasný. Nemusí platit za recept,“ sdělila mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
Pacienti z Příbrami i širokého okolí zde mohou ušetřit oproti ostatním lékárnám v okrese i několik stovek, jako například Anna Vitásková z Kosobud u Krásné Hory. „Přijela jsem do Příbrami na pohřeb, ale rovnou jsem si zašla pro léky raději sem. Měla jsem šest receptů a ušetřila jsem 180 korun, takže se mi zaplatila cesta i s obědem. Mělo by to být zdarma všude, vždyť jsme platili celý život,“ řekla. Lékárníci za pultem se mají co ohánět. „Je to nad naše možnosti. Nevím, jak dlouho to budeme zvládat,“ prohodil v rychlosti vedoucí lékárník Václav Maroušek.
Zrušení poplatků v příbramské nemocnici znevýhodnilo ostatní lékárny ve městě. Jsou téměř prázdné. „Změna je hodně znát. Lidí chodí málo. Čekáme, jestli nám pomůže lékárnická komora. Už bylo podané trestní oznámení, tak uvidíme,“ je v očekávání Vít Kopečný z lékárny U Naděje v areálu zdabořské nemocnice v Příbrami.
S existenčními problémy tak trochu počítala i majitelka lékárny u III. polikliniky.
„Mám ceny nastavené tak, aby pacienti platili celkově minimum.Víc už udělat nemohu. Musela bych přecenit tisíce položek. Ještě se musím rozmyslet, jak budu pokračovat dál,“ sdělila Deníku.
I pro lidi ze Zdaboře se stále vyplatí vyrazit přes celé město pro léky do nemocniční lékárny.
„To je přece jasné. Nebudu platit, když nemusím. To si raději počkám ve frontě,“ rozhodl se na zastávce autobusu důchodce z Příbrami Jaroslav Pekárek.
Oproti soukromým lékárnám má ta nemocniční ještě prý spoustu dalších povinností, jako je například zajištění léků na jednotlivá pracoviště v nemocnici a podobně. „Proto není jednoduché stále větší nápor pacientů v naší nemocnici zvládat,“ dodala Monika Boušková.
Zrušení poplatků v krajských nemocnicích doslova ničí soukromé lékárny, jejichž majitelé svorně považují tento krok za nespravedlivý. Jana Vasková, majitelka lékárny PharmDr. na Březových Horách v Příbrami si spočítala, že na tržbách propadla o tři čtvrtiny.
„Mám veliké problémy. Kousek odtud je domov důchodců. Ti, kteří nemohou chodit, ke mně musí a jsou nuceni třicet korun zaplatit. Ostatní si raději vystojí frontu v nemocniční lékárně, i kdyby tam prý měli chytit chřipku. Já nemám takový obrat, abych si mohla zařídit slevové kupony, jako v lékárně u Kauflandu,“ řekla rozčileně.
I soukromé lékárny už platí za své klienty poplatky, a právě jednou z nich je lékárna Dr. Max vedle Kauflandu.
„Každý, kdo si řekne o klientskou kartu, ji zdarma dostane. Poplatek za položku na receptu formálně uhradí. Lékárník potom obratem vrátí příslušnou položku zákazníkovi formou věrnostního bonusu. Kdo chce zaplatit, samozřejmě může,“ vysvětlila vedoucí lékárny Dr. Max Veronika Sobotová.