V Příbrami se letos přímo rozhoduje o budoucnosti letního kina. Jeho osud mají ve svých rukou právě diváci. Radnice totiž podle letošní návštěvnosti bude rozhodovat, zda kino zdigitalizuje nebo přemění na něco jiného. Pomoci v tom mají tři promítání, z nichž se zatím uskutečnilo jedno a to 15. června. Podruhé kino lákalo na pokračování filmového trháku Jurský svět minulou sobotu, ale plány zhatilo nepříznivé počasí a tak akce přesunula na sobotu 28. července od 21 hodin.

Co s areálem příbramského letního kina řeší radnice už od roku 2008, kdy tehdejší vedení města dalo výpověď jeho provozovateli Martinu Severovi. Bohužel od té doby se kinu příliš nedaří a už několikrát bylo na krátký čas zavřené, aby se vždy objevil nějaký pokus, který ho měl opět přivést k životu, ale výsledky nebyly valné.

Jednu sezónu se tak o jeho provoz pokoušelo příbramské divadlo, pod které spadá i kamenné kino v kulturním domě. Následně provoz letního kina přešel pod další příspěvkovou organizaci města Sportovní zařízení města Příbram (SZM). Ale ani jim se příliš nedařilo a tak se brány „letňáku“ v roce 2014 zavřely pro promítání úplně.

O dva roky později ale zkušební promítání ukázalo, že lidé do něj cestu ještě nezapomněli, nicméně se potvrdilo, že jeho největším úskalím je zastaralá technologie, která neumožnovala promítání nejnovějších premiér. Řešením je digitalizace kina, která by podle radnice vyšla asi na milión korun. Zda ho město investuje nebo ne, to právě rozhodne letošní návštěvnost. „Pokud bude zájem, rádi bychom naplánovali ještě jedno promítání, a to pravděpodobně na září. Tentokrát by si výběr filmu v anketě odhlasovali sami diváci,“ prozradil ředitel SZM Jan Slaba.

Ve hře je v současné době jednak varianta návratu k analogovému promítání, tedy promítání pouze starších snímků. Druhou možností je pokračování v jednorázovém zapůjčení digitálního zařízení a promítat méně často, zato nové filmy. Třetí možností je digitální zařízení zakoupit a promítat nové filmy celé léto. „Poslední varianta je z mého pohledu asi nejzajímavější, avšak zároveň také nejnákladnější. Z toho důvodu letos testujeme, jak velký zájem o nové filmy vlastně je a podle toho se rozhodneme,“ dodává ředitel SZM s tím, že první promítání v polovině června navštívilo asi 150 diváků. „První vyhodnocení chceme udělat až po promítání pokračování Jurského světa, které se přesunulo kvůli nepřízni počasí na tuto sobotu. Mohlo by se u něj promítnout do návštěvnosti i to, že na rozdíl od předchozího snímku Solo se tento ještě v Příbrami nepromítal. Nicméně podle mě osobně nebyla návštěvnost prvního snímku dostačující na to, abychom letní kino digitalizovali. Ale na celkové soudy je ještě brzy, po tomto víkendu budeme zase o něco chytřejší a uvidíme, jaký je ve městě o letní kino zájem,“ říká příbramský místostarosta Václav Švenda.

Možností zapůjčením digitální technologie řeší provoz letního kina některé obce a města v okolí. „Je poměrně hodně obcí, které si projektor na digitální promítání od nás půjčují, takže by to nebyl problém ani v Příbrami,“ konstatoval Petr Haškovec z firmy Kino-Elektro-služby, která projektor půjčuje nejen do příbramského letního kina.

Tradičně se letos letního kina dočkají i obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem. Od začátku srpna se na nádvoří společenského centra totiž koná Letní festival českých filmů. Ten nabídne například komedii Věčně tvá nevěrná s Lenkou Vlasákovou, Vilmou Cibulkovou a Sašou Rašilovem v hlavních rolích, dále režijní debut Ondřeje Havelky Hastrman, Tátovu volhu s Eliškou Balzerovou a Tatianou Vilhelmovou v hlavních rolích komedie Bajkeři s Adamem Mišíkem, Hanou Vagnerovou a Janem Komínkem v hlavních rolích a Zoufalé ženy dělají zoufalé věci podle úspěšné knihy Haliny Pawlowské. „ Promítat se bude vždy o víkendech od 21 hodin,“ řekl vedoucí společenského centra František Žán.

Letní promítání už mají letos za sebou už ve Věšíně, kde se 4. července promítal snímek Dvě nevěsty a jedna svatba. Na tuto noc se v letní kino změnilo hřiště TJ Sparta Věšín a promítání bylo zdarma. Také v Březnici se brány letního kina na starém kluzišti už otevřely a to v polovině července. V srpnu mají diváci v Březnici před sebou ještě dvě promítání a to českého filmu Tátova volha v pátek 10. srpna a hned další večer britského dokumentu o legendární punkové kapele Sex Pistols. Vždy v půl desáté večer.

Klasické letní kino tak, jak ho zná většina z nás z druhé poloviny minulého století, funguje už jen v Novém Kníně, kde ho už několik let provozují manželé Liškovi z Hraštice. „O promítání je zájem, ale samozřejmě je pořád dost volných míst, když je kapacita kina pro tisíc lidí,“ říká starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.