„Loni jsem v letňáku byla třikrát, do klasického kina ale většinou nechodím. Líbí se mi tam atmosféra při koukání na film venku. Připadá mi to spíš jako takový malý festival,“ zavzpomínala Michaela Loukotová z Příbrami.

Příbramské letní kino toho má už hodně za sebou. Nějaký čas tam lidé chodili i na koncerty známých českých kapel jako třeba Kryštof, vedení města se ale nepohodlo se soukromým provozovatelem a promítání dostalo na starosti příbramské divadlo. Letos se však o provoz budou starat Sportovní zařízení města Příbram.

„O údržbu i náklady na provoz jsme se loni starali my, divadlo zajišťovalo promítání filmů a vybírání vstupného. To bylo neudržitelné, tak jsme se dohodli, že letos se postaráme o celý provoz my,“ konstatoval Pavel Pikrt, ředitel sportovních zařízení. „Zjistili jsme, že je třeba investovat několik desítek tisíc korun do opravy kinotechniky, která není v dobrém stavu, úpravu potřebují i lavičky, navíc se bude muset natřít i promítací plátno,“ doplnil Pavel Pikrt. Přesto si nemyslí, že by měla být letos sezóna prodělečná.

Že není provoz letního kina žádný med, potvrdila i Marta Lišková, která je provozovatelkou toho novoknínského kina pod širákem. „Neděláme to kvůli zisku, ale spíše proto, aby ten areál nezpustl,“ řekla Marta Lišková. I v Novém Kníně pozorují řadu let klesající zájem lidí o filmy na čerstvém vzduchu. „Na internetu jsou filmové premiéry ke stažení hodně brzy. Některé filmy nám ani k promítání nepůjčí, protože jsou už pouze v digitálním formátu a na to nejsme vybavení,“ doplnila Marta Lišková.

Kvůli menší návštěvnosti omezili provozovatelé kina v Novém Kníně promítací dny jenom na pátek, sobotu a neděli.