Plánovaná výstavba americké radarové základny na kótě 718.8 v Brdech stále hrozí. Tvrdí to odpůrci cizí vojenské základny v České republice. Mezi jinými i zástupci iniciativy Ne základnám, kteří kvůli tomu zahajují kampaň Léto s radarem.

„Léto je tady, ale radar bohužel také,“ říkají aktivisté na své pozvánce na první protiradarovou akci léta. Ta se koná v sobotu 25. července. Jde o pochod v Brdech, který začíná v Jincích. Sraz účastníků je ve 14 hodin na náměstí.

Odsud vyrazí průvod s transparenty brdskými lesy k Záskalské přehradě. Stejný pochod se konal v loňském roce. „Na místě bude k dispozici občerstvení v blízké restauraci a možnost koupání,“ zvou organizátoři protestní akce, kterou doprovodí i kulturní program. Podrobnosti ale zatím nezveřejnili.

K protestní akci se hlásí i Liga starostů proti radaru. „Sledujeme dění kolem radaru. Rozhodně náš odpor vůči výstavbě radaru neutichl. Dokud nebudou obě smlouvy shozeny ze stolu, nemáme vyhráno,“ řekl za Ligu jinecký starosta Josef Hála s tím, že jsou si vědomi, že dočasná vláda radar řešit nebude, ale bude záležet na výsledku předčasných podzimních voleb do parlamentu.

„USA společně s Ruskem také stále jednají a Rusové zatím názor nezměnili. Snižování počtu jaderných hlavic a nosičů podmiňují tím, aby americké základny v Polsku a v naší republice nebyly,“ dodal Hála.

Iniciativa Ne základnám nabádá také ke společnému zorganizování referenda v obcích či městech v den konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Když se odpůrci základny sešli na jaře na kótě, aby provedli, jak sami nazvali, občanskou inspekci, řekl tehdy trokavecký starosta Jan Neoral, že brdskému radaru zazvonil definitivně umíráček.„Americko-ruská komise složená z 12 odborníků obou stran zveřejnila zprávu, že radar není funkční tak, jak nám lhali naši politici, že neochrání vzhledem ke svému nedokonalému dosahu nejen Evropu, ale ani USA. Není to ale důvod k tomu, abychom složili ruce do klína,“ konstatoval na kótě Neoral.

Iniciativa Ne základnám už od svého vzniku požadovala vyhlášení celostátního referenda v otázce vybudování základny USA na českém území. „Ve volbách v roce 2006 jsme se podle názorů jednotlivých stran rozhodnout nemohli, protože i přes dlouholetá vyjednávání zůstalo vše skryto. Abychom vytvořili tlak na politiky, ukažme jim, že chceme a umíme projevit svou vůli. Vlna referend, ve kterých lidé odmítnou základnu, pak řekne, co si lidé v otázce radaru myslí. Ukončeme radarové trápení jednou pro vždy,“ uvedli členové iniciativy v tiskové zprávě o zahájení kampaně proti základně.