Příbramský rodák Jaroslav Míka patří k exkluzivní společnosti nadzvukových pilotů startující v letounech JAS39 Gripen z čáslavské letecké základny. Letec, který téměř každou volnou chvíli tráví v příbramském aeroklubu, kde učí základy pilotního umění mladé plachtaře, letos nebude jako v jiných letech při Acrobatshow-Memoriálu Martina Stáhalíka, který se uskuteční v neděli na letišti Dlouhá Lhota, sedět za kniplem stíhačky, ale v křesle vedoucího letového provozu airshow.

„Těžko říct, co je obtížnější. V letadle jsem zodpovědný ´jen´ za sebe a stroj, který stojí několik miliard korun, na věži ale musím asi myslet na víc věcí a hlavně nesu spoluzodpovědnost za bezpečný provoz mnoha letadel a také tísíců diváků na zemi“ říká kapitán Míka, jenž je dvojnásobným juniorským mistrem ČR v letecké akrobacii a prvním českým pilotem, kterému bylo při společném cvičení letectev NATO svěřeno velení velké operační skupiny letadel.

Na letošní Acrobatshow se představí dva Míkovi kolegové z čáslavské základny taktického letectva – nadporučík Martin Špaček s bitevníkem L159 ALCA a nadporučík Tomáš Merta v nadzvukovém JAS39 Gripen. „Můžu divákům slíbit, že uvidí opravdu špičkovou ukázku pilotního umění na vynikajích letadlech,“ říká Míka.