„Stavět se ještě nezačalo, ale neztratila se ani minuta. Do stavebního řízení se přihlásilo šest nebo sedm fyzických osob. Ty vznesly námitky, se kterými se bude třeba vypořádat. Jsou to zdržení, která jsou nezbytná, ale budou překonána," řekl Příbramskému deníku starosta Jindřich Vařeka. Jedná se podle něj o taktiku, jak stavbu zdržet. Nízkoprahové centrum by i tak mělo být hotové do Vánoc. Výstavba bude rozdělena na etapy, přičemž v té první by to mělo být zhruba dvanáct buněk. V první etapě by město mělo investovat zhruba čtyři miliony korun.

NÁKLADY ZATÍM JEN Z MĚSTSKÉ KASY

Zatím by veškeré náklady měly jít výhradně z městské kasy. Šance na získání dotace bude podle radních až u druhé fáze výstavby. Posláním centra je nabídnout pomoc mužům a ženám, kteří se z různých příčin ocitli v nepříznivé sociální situaci a podpořit je ve snaze tuto situaci řešit. Do centra si lidé mohou přijít nejen pro polévku, ale i pro radu. Poskytnuto jim bude i základní ambulantní ošetření.

„Nízkoprahové denní centrum poskytuje službu všem, kteří pomoc potřebují. Obávám se, že mnozí lidé si spojují takové zařízení s povaleči a opilci, kteří se poflakují okolo nebo uvnitř takového zařízení. Tato představa je však bohužel zcela mimo realitu," dodala místostarostka Alena Ženíšková.

ZHRUBA PADESÁT LIDÍ BEZ PŘÍSTŘEŠÍ

Útočiště by v centru mohlo letos najít téměř třicet lidí. Jelikož půjde o jednoduchou variantu kontejnerového bydlení, je možné i postupné rozšiřování. Buňky budou připojené ke kanalizaci, vodovodu a elektřině. Zřízení centra je ale pouze jednorázová pomoc, dlouhodobě problematiku bezdomovectví nevyřeší. Radní proto chtějí tuto skupinu lidí motivovat k nalezení zaměstnání a vlastního bydlení.

MOTIVACE ZÍSKAT VLASTNÍ BYDLENÍ

Jednou z možností je i to, že by si lidé polévku a čas strávený v centru odpracovali například u technických služeb. Začleňování by měla na starosti sociální firma, která s technickými službami bude spolupracovat. Radní si chtějí také posvítit na rozdělování sociálních dávek, aby nebylo tak výhodné.