Bezohlednost některých lidí potvrzuje i jeden z majitelů polí se svazenkou kolem Písku Martin Kouba. "Všichni se chtějí fotit v nepoválené části pole a zalézají dál a dál. Klidně jdou až doprostřed pole. Přitom je tam kolejová řádka od stříkání, takže si mohou stoupnout do ní. Bohužel tuhle barvu neschováte," vypráví zemědělec.

A dodává, že svá pole na Písecku pravidelně objíždí, aby ničení úrody zabránil. Někteří lidé jsou ale drzí. "Řeknou vám, že si mysleli, že pole není ničí a abych se nezbláznil. Lidem je to jedno, ale já jim také nešlapu po zahradě," líčí Martin Kouba.

Problémem ovšem nejsou jen jednotlivci. "Na facebooku se dokonce svolávají i profesionální fotografové a zvou si do polí na určitou hodinu rodiny na focení. V poli jsem našel dokonce i objektiv nebo plyšáky, které dávají na focení malým dětem," říká Martin Kouba. Nikdo prý zájemce o focení z pole nevyhání, měli by si ale uvědomit, že jde o cizí majetek a chovat se ohleduplně.

Výsadba je riskem 

Fialové květy svazenky se na našich polích objevují spíše zřídka. Pro zemědělce totiž rostlina není příliš výnosná a její výsadba je risk. "Svazenku mám na množení na semeno a jinak se používá jako meziplodina po sklizni nebo na zelené hnojení. Příliš ji v krajině nevidíte, protože špatně dozrává a semena už padají na zem, i když některé rostliny stále kvetou," vysvětluje Kouba. 

Svazenka je podle něj velmi oblíbená u včel. "Domlouvám se i se včelaři, aby si k polím přesunuli své úly," říká. Pole svazenky proto často doslova "bzučí" a nezvaní návštěvníci, kteří se vydají mezi květy, by si měli dávat pozor na žihadla.