„Myšlenka Férové snídaně je jednoduchá, posnídejte se známými, rodinou, sousedy nebo kamarády fairtradové a lokální suroviny. Ty lze koupit ve specializovaných prodejnách, ale můžete také upéct buchtu z medu od místního včelaře, domácích vajíček nebo namazat chleba s marmeládou z jahod z vaší zahrádky či sýrem nebo máslem od místního farmáře," vysvětluje jedna z organizátorek akce Dáša Nesvedová.

Spravedlivý obchod neboli fair trade je způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z chudoby, žít důstojný život a plánovat svou budoucnost.

„Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování se snadno a účinně zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě. Koupí výrobků s označením fair trade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří je vyrobili," dodává Dáša Nesvedová.

Na snídani budou k dispozici informační letáčky o obchodu Fair trade a produktech.

Hlavním organizátorem je česká nevládní organizace NaZemi, uspořádání snídaně v Březnici se za pomoci a podpory odboru kultury města Březnice ujaly Mateřské centrum Pampeliška a Kulturní gang Březnice, o.s.

AUTOR: Karel Souček