Takových životních osudů, které se odehrávají na ulici, lze v Příbrami napočítat nejméně padesát. Do ubytovny Na Příkopech se všichni nevejdou a mnozí ani přístřeší nemají zájem. Podmínkou ubytování je totiž střízlivost a tou se většina pochlubit nemůže. Stejná podmínka bude platit i pro zájemce o služby nízkoprahového centra na Rynečku, kde zanedlouho najde azyl, polévku, radu a základní ambulantní ošetření kolem třiceti lidí.

„Oficiální otevření plánujeme 19. června, objekt ale bude ještě prázdný," řekla mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová k centru, které vzniklo právě kvůli malé kapacitě zmíněné ubytovny. Jeho umístění v areálu bývalé mazutky provázely emoce, obyvatelé z Rynečku se obávali narušení klidu v centru města a sepsali petici. Přes námitky i ze stran některých zastupitelů radní nenašli pro centrum vhodnější místo. Lidi, kteří o službu centra projeví zájem, chtějí zaměstnanci motivovat k nalezení práce a vlastního bydlení.

Nízkoprahové centrum už mohlo sloužit těm, co jej potřebují, dřív, ale výstavbu zdržely stížnosti lidí z okolí. Připomínky stavební úřad zamítl a lidé se odvolali na kraj. Do montované kontejnerové stavby se pustila firma Staler, kterou v práci zdržovaly mrazy a pak deště. Už předem hrozilo, že nestihnou dodržet termín, který počítal s prvním červnem. Za každý den prodlení ji čekala pokuta. Ve finále firma podle informací z radnice přetáhla termín o tři dny. "Myslím, že firma Staler bude muset uhradit zhruba padesát tisíc," řekl místostarosta Václav Švenda.