Do Rožmitálu dnes míří údajně desítky členů Ligy starostů proti radaru, kteří tu představí společně se zástupci iniciativy Nenásilí kampaň namířenou proti možnému umístění americké radarové základny v Brdech. V plánu mají také připravit společnou cestu do sídla Evropského parlamentu v Bruselu.
V Bruselu chceme ve veřejném slyšení upozornit na rizika spojená s případným umístěním radaru na území České republiky,“ řekl Jan Tamáš, mluvčí hnutí Nenásilí. „Již řadu týdnů připravujeme půlroční kampaň, kterou v Rožmitále představíme," dodal Tamáš.

Nápad navštívit Brusel se zrodil při nedávné návštěvě Rožmitála europoslancem Gulietto Chiesou. “Cílem této cesty je informovat evropské politiky o tom, co se zde v České republice děje v souvislosti s plánovaným umístěním vojenské základny USA na našem území. Česká vláda sice hodně mluví o demokracii a svobodě, ale v praxi její chování vypadá zcela jinak. Chceme informovat Evropský parlament o tom, že naše vláda dlouhodobě ignoruje názor většiny obyvatel a desítky referend, ve kterých dali občané jasně najevo, že si cizí vojenskou základnu nepřejí,“ dodal Jan Neoral, starosta Trokavce a člen Ligy starostů a doplnil, že to Liga s iniciativou Nenásilí české vládě v následujících šesti měsících ve společné kampani pořádně osladí.

"Rozhodně nebudeme jen nečinně přihlížet, jak vláda ignoruje vůli většiny obyvatel a chce zatáhnout Českou republiku do nového kola zbrojení a do vesmírných válek," uvedl Jan Neoral.
Svoji kampaň nazvali iniciátoři České vládě to osladíme. Její detaily zveřejní dnes na jednání v Rožmitále od 15 hodin ve Společenském centru.
Do Bruselu se pak asi 40 starostů vypraví 18. února, kde budou kromě informování europoslanců protestovat proti umístění radaru a vojenské základny USA v Brdech.

Tuto návštěvu starostů podle zástupců Ligy hradí evropští poslanci.
Odpůrci základny si od toho slibují, že jejich cesta zburcuje veřejné mínění v celé Evropě.

„Vždyť například občanský odpor Trokavce proti radaru byl zveřejněn ve dvaadevadesáti významných denících světa - mimo jiné i v takových, jako je například New York Times, International Herald Tribune a podobných. O radaru není zatím rozhodnuto. Podpis dvou smluv o radarové základně je sice uskutečněn, ale to ani zdaleka neznamená, že toto je výsledek. Vláda nemá dnes potřebné hlasy v parlamentu, kterými by radarové záměry ratifikovala. Náš odpor zapříčinil, že ani za dva roky, přes vypouštění bombastických prohlášení, přes vynaložené desítky milionů z našich kapes na propagaci radaru, přes lži a dezinformace, nedosáhla vláda schválení základny - a od tohoto jejího snu se stále více vzdaluje,“ míní Neoral.