Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace bioodpadu je zdarma, městům se to vyplatí

Region - Likvidace bioodpadu je zdarma, městům se to vyplatí Středočeši nezůstávají pozadu ve třídění biologického odpadu. Lidé si za poslední roky i díky vstřícným krokům radnic zvykli odpad separovat a mnohým není lhostejné, co hodí do popelnice.

29.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.3.2017
SDÍLEJ:

Popelnice na bioodpad. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Kladno

V Kladně bioodpad z hnědých popelnic odvážejí lidem ze soukromých zahrad jednou za 14 dní, a to podle velikosti pozemku. Nádoby jsou 120 litrové i větší. Bioodpad je odvážen zdarma do kompostárny v Libušíně. Vzniklý kompost se využívá při údržbě městské zeleně a zároveň je prodáván jako hnojivo," řekla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková. Pokud lidé potřebují odvézt více odpadu mimo svoz, platí v překladišti v Libušíně 500 korun za tunu.

Více z Kladna: Kladenský deník
Také čtěte: Klíšťata útočí: zájem o očkování není velký

Slaný

Svoz bioodpadu pro město zajišťují Technické služby Slaný, které ho odváží do zařízení v rekultivovaném lomu v Novém Strašecí. Slaňáci navíc mohou pálit listí i suchou trávu, město nemá vyhlášku, která by toto zakazovala, nebo nějak omezovala.

Beroun

Beroun byl při svozu bioodpadu před lety první. „V sídlištích mají lidé k dispozici hnědé nádoby na bioodpad, stejně jako u rodinných domů. Město navíc poskytuje majitelům rodinných domů kompostéry," řekla mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová. Nádoby na bioodpad jsou vyváženy do kompostárny v sousedním regionu.

Více z Berouna: Berounský deník
Také čtěte:  Oprava mostu na Zavadilku začne v dubnu

Příbram

Příbramáci také najdou ve městě kontejnery na bioodpad, nebo mohou využít kompostárnu. Město nedoporučuje bioodpad pálit kvůli stížnostem sousedů, spíše radí odvážet jeho velké množství do sběrného dvora," sdělil Petr Milec z příbramského odboru životního prostředí.

Na Příbramsku letos poprvé poskytnou biokontejnery i lidem v Sázkách. V Dobříši chtějí poskytovat zdarma kompostéry pomocí dotace. Lidé svůj zájem o ně vyjádří v anketě. Zájemci z Příbramska mohou využít služeb kompostárny. Ta je v Rožmitále pod Třemšínem. Otevřena od března do listopadu.

Více z Příbrami: Příbramský deník
Také čtěte: Demolice mostu u Skalky: auta jezdí po rampách

Rakovník

V Rakovníku požádali o dotaci na nákup kompostérů. „V prvním kole by měli rozdat lidem asi 350 kompostérů. Biopopelnice zde sváží dvakrát v týdnu, podle potřeby i třikrát. Dál si bioodpad odváží svozová firma do vlastní kompostárny. Bioodpad se ve městě pálit podle vyhlášky nesmí.

V Jesenici biopopelnice nemají, ale svoz bioodpadu funguje na sousedské dohodě. „Máme svozový vůz s kontejnerem. Podobně to funguje například v obcích Soseň nebo Bedlno. Tam většinou přistavujeme kontejner v pátek, aby si lidé mohli posekat přes víkend trávu,"popisuje starosta města Jan Polák. Obyvatelé vozí bioodpad zdarma také na sběrný dvůr.

Více z Rakovníka: Rakovnický deník
Také čtěte: V Novém Strašecí se zhoršili ve třídění odpadu

CO PATŘÍ DO HNĚDÝCH NÁDOB NA BIOODPAD

 • listí, tráva
 • zbytky rostlin: kořeny a listy zeleniny, květiny apod.
 • kousky větví i keřů (posekané, nastříhané, prořezané nebo zpracované štěpkovačem)
 • spadané ovoce (prokládané trávou a řezem z keřů)
 • zbytky zeleniny a ovoce: okrajky z brambor, mrkve, kousky jablek apod.
 • čajové sáčky, kávová sedlina
 • skořápky z vajec

CO DO NICH NAOPAK NEPATŘÍ!

 • tekuté zbytky jídel
 • kosti, maso, uhynulá zvířata
 • biologicky nerozložitelné látky
 • jiné odpady

Autor: Redakce, Kateřina Husárová

29.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autorka fantasy literatury Michaela Burdová.
6

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení