Všechny automatické stanice - limnigrafy i srážkoměry umožňují okamžitý přenos dat, zasílání alarmových SMS při překročení nastavených limitů na příslušné kontakty - povodňové komise, starosty obcí apod. Data z těchto stanic jsou publikována na webu Povodí Vltavy (PVL) nebo na webu ČHMÚ na adrese http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php. Tam se může každý podívat a sledovat průtok na konkrétním toku.

Počty limnigrafů rostou

Na Příbramsku je limnigrafů několik a jejich počet roste. Některé přibudou ještě v letošním roce. Například na Litavce se měří: odtok z Vodního díla Láz (provozuje PVL), limnigraf Příbram (provozuje město Příbram), limnigraf Čenkov (provozuje ČHMÚ) a limnigraf Beroun (provozuje ČHMÚ). Dále se na přítocích Litavky měří: Červený potok – Hořovice (provozuje ČHMÚ), Stroupinský potok – Hředle (ústí do Červeného potoka - ČHMÚ) a Obecnický potok – přítok do VD Obecnice (provozuje PVL).

Vodočet chtějí i na Příbramském potoce

Město Příbram podalo žádost o instalaci dalšího limnigrafu na Příbramském potoce na stávajícím profilu na Rynečku. Petr Walenka, vedoucí odboru životního prostředí věří tomu, že limnigraf se podaří nainstalovat ještě v letošním roce.

Na velkou vodu upozorní v případě nutnosti strážníci

Petra Walenky jsme se zeptali, jak se lidé, kteří se sami od sebe nezajímají o počasí, dozví, že třeba hrozí velká voda v místě, kde bydlí. „V takových případech existuje postup, který vychází ze zpracovaného povodňového plánu města a obcí s rozšířenou působností. Sejde se povodňová komise a existuje už schválený seznam vlastníků nemovitostí v záplavovém území, kde jsou na ně kontakty. V případě potřeby se obvolají. Pokud by nastala situace, kdy by to bylo opravdu vážné a bylo třeba jednat rychle, vyšle se městská policie do oblasti, aby obyvatele varovala tlampači,“ vysvětlil Walenka.

Limnigrafy jsou chráněny obyvatelé nejen v povodí Litavky. Výstražný systém funguje na řece Skalici v Zadním Poříčí nebo na vodních nádržích v Brdech, odkud teče voda do Litavky.

V Rožmitále zatím sledují hladinu lidé

Kde zatím nemají limnigrafy, musejí stav vody sledovat lidé sami. V Rožmitále například mají vyčleněného pracovníka, který se o to stará. Když hrozí velká voda, pravidelně sleduje přítok a pak podle situace reguluje odtok vody zvedáním stavidel na Jezu. Kvůli včasnému varování obyvatel chce město instalovat limnigraf i na Vlčavě ve Starém Rožmitále a pak pod Jezem. Instalace limnigrafů je součástí protipovodňového plánu města. Vlčava je totiž velice zrádná při vytrvalých deštích, ale i při jediném, vydatnějším dešti za bouřky.

Rozhlas do kapsy

Existuje i jiný způsob informování obyvatel před povodněmi. Využívá ho řada měst a obcí a jmenuje se SMS InfoKanál. S nadsázkou se dá říci, že se jedná o malý městský rozhlas do kapsy. Služba totiž umožňuje zasílání důležitých informací z obecních a městských úřadů přímo na mobily obyvatel. Ti se ale musejí k odebírání krátkých textových zpráv přihlásit. Služba funguje pro zákazníky všech mobilních operátorů a pro lidi je zdarma.

Rozhlasu do kapsy využívá už řada obcí v České republice. Na Příbramsku ji používají například Sedlčany a Vysoký Chlumec.

Na základě několikaletých zkušeností s SMS komunikací v době krizových situací, je součástí služby mimo jiné také modul Krizová SMS.

„Protože víme, že doručenky SMS nemohou být v době krize průkazné - z doručenky nepoznáme, zda odběratel SMS přečetl - vyvinuli jsme ve spolupráci s krizovými řízeními obcí modul Krizová SMS. Ze systému je SMS odeslána a je sledováno jak doručení, tak potvrzení o přečtení pomocí odpovědní SMS od příjemce zprávy. V systému lze nastavit časový interval, ve kterém musí příjemce SMS odeslat odpovědní zprávu. Pokud se tak nestane, lze příjemce SMS kontaktovat pomocí nahraného a do systému vloženého zvukového souboru hlasovým hovorem, a to v několika opakováních. Interval a počet opakování je v systému nastavitelný,“ informovala Jana Mertová, výkonná ředitelka služby INFOKANÁL.

Hromadná krizové SMS může vypadat třeba takhle: Vyzýváme občany, aby se připravili k evakuaci, prosím, potvrďte přečtení této SMS, odpovědí na tuto SMS ve znění OK. Dalším modulem, který vychází z potřeb měst a obcí je propojení se Systémem Integrované Výstražné Služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Lze vybrat lokalitu a stupeň ohrožení

ČHMÚ ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem přišel s inovovanou verzí Systému Integrované Výstražné Služby pro distribuci Předpovědních výstražných informací a Informací o výskytech nebezpečných jevů. V rámci nového systému se řešila efektivnější distribuce výstrah pomocí SMS koncovým uživatelům, tedy městům a obcím a jejich občanům. Výsledkem je integrace systému SMS InfoKanálu a systému ČHMÚ.

„Hledali jsme třetího partnera a vybrali jsme pro další spolupráci společnost INFOKANÁL s.r.o.,“ vysvětluje vedoucí Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Praze Komořanech Marjan Sandev.

Ještě existuje propojení systému SMS InfoKanál se Systémem Integrované Výstražné Služby ČHMÚ. Cílem této integrace je zajistit co nejefektivnější a nejrychlejší způsob distribuce v systému InfoKanálu se výstrahy objeví ihned po vydání ČHMÚ - nevznikne žádná časová prodleva mnohdy způsobená distribucí mezi různými orgány těchto výstrah pomocí SMS na mobilní telefony, a to jednak na představitele měst a obcí, pracovníky krizových řízení nebo i jednotky dobrovolných hasičů a dále na občany.

Do budoucna se budou měřit srážky na Praze i průtoky na Klabavě

Kvůli hrozbě velké vody se už před lety rozhodli zástupci obcí v povodí Klabavy (Padrťského potoka) instalovat srážkoměrnou stanici a dva limnigrafy. Klabava pramení v Brdech, nedaleko vrchu Praha, poté protéká padrťskými rybníky a střední Brdy po spojení s Třítrubeckým potokem opouští a vtéká do Strašic.

„Ve spolupráci s Povodím Vltavy (PVL) jsme zpracovali projektovou dokumentaci na osazení dvou limnigrafických stanic a jedné srážkoměrné stanice v rámci protipovodňových opatření na říčce Klabavě,“ informoval starosta obce Strašice Jiří Hahner s tím, že projekt je zpracovaný a převzal si ho Plzeňský kraj, jenž ho zahrnul do svého celokrajského protipovodňového projektu. Jako nejlepší místo pro srážkoměrnou stanici byl vybrán vrch Praha. Limnigrafy budou u soutoku Třítrubeckého potoka s Klabavou poblíž loveckého zámečku Tři Trubky a na Padrti.

Srážkoměr na vrcholu Praha ale pomůže i obcím na druhé straně Brd. Část toku Klabavy je totiž Gangloffovým náhonem odkloněna na Bukovou u Rožmitálu. Voda z dešťů také stéká z jižní části brdského hřebene, kde je Praha, do rožmitálského údolí.

Data budou na webech

Cílem tohoto projektu je podle Povodí Vltavy nejenom rozšíření, ale i propojení současně instalovaných limnigrafických stanic do sítě, která bude mít šanci zaznamenat nebezpečí záplav v obcích ležících na Padrťském potoce (Klabavě). K tomu přispěje i umístění srážkoměrné stanice na vrchu Praha. Data o průtoku budou součástí hydrologických informací a dostupné široké veřejnosti na portálu podniku Povodí Vltavy.