Rozpaky, tázavé pohledy, překvapení. Lidé na příbramských zastávkách našli společné téma, a tím jsou autobusy. Není to ještě ani týden, co se v Příbrami rozjely kvůli optimalizaci změny v linkách a jízdních řádech Městské hromadné dopravy v Příbrami. Někdo si na nové trasy linek zvykl lehce, jiný stále ještě nevěřícně kroutí hlavou.

„Dřív jsem jezdila trojkou ze Stalingradu na hřbitov. Teď už musím na nádraží přestoupit na dvojku. Řidič zastavil, že prý tam končí. Ještě, že se mnou jela kamarádka, která mi to vysvětlila,“ řekla příbramská důchodkyně Zdeňka Růžičková. V tu ránu se mezi lidmi na zastávce rozpoutala diskuze o špatně čitelných jízdních řádech, o častějším přestupování a o nervózních řidičích. Těm prý ale rozhodně není co závidět.

„Kolikrát se divím, jakou mají trpělivost. Museli rozdávat lidem letáky a jízdní řády. Někdo si jich bral celý štos. Jiní pak nadávali řidičovi, že už žádné nemá,“ zastal se řidičů pravidelný cestující Josef Šiška.

Horší už je to se zkušenostmi maminek s kočárky.
„Na autobus nás čeká i několik. Zvlášť teď, když prořídly linky. Vadí mi, že jsou k nám řidiči stále tak trochu bezohlední a nechce se jim otevírat dveře. Navíc nám do autobusu nikdo nepomůže,“ posteskla si na zastávce v Jiráskových sadech Ludmila Rampová. „Jsem ale ráda, že teď jezdí častěji desítka a že se pořád můžu spolehnout na dvojku,“ dodala.

Natrefili jsme i na spokojené Příbramáky, kteří cestu městskou linkou považují za zpestření. „Překvapila mě šestka. Má šikovnou trasu. Dovezla mne k Lidlu, pak jela kolem nemocnice do Jiráskových sadů. Jako turistka chodím raději pěšky, ale kvůli vnučce občas autobusem jezdím. Trasy si doma prostuduji a nemám s tím žádný problém,“ chválila si dlouholetá Příbramačka Jitka Drdošová.

A jak první dny po optimalizaci zhodnotil příbramský dopravní úřad?

„Překvapilo nás, jak změna proběhla plynule. Jsou ale lidé, kteří si stále nedokáží najít svůj autobus, tak jim odpovídáme na spoustu elektronických dotazů na stránkách města. Problémy jsou trochu s řidiči, kteří občas vynechali zastávku. Zvykáme si zkrátka všichni. Pokud by se časem objevil nějaký problém, který by tížil více lidí najednou, museli bychom udělat úpravu. Příkladem je cesta z Drkolnova k březohorské základní škole. To ale vyřeší školní autobus od září,“ zhodnotil situaci vedoucí příbramského dopravního odboru Zdeněk Škaloud.