Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litavku znečišťují na Příbramsku těžké kovy

Příbram - Šest českých řek zůstává v kategorii silně znečištěných. Mezi nimi je i říčka Litavka.

22.7.2009 1
SDÍLEJ:

Litavka v Brdech poblíž prameniště, kde mají vodohospodáři měřící stanici. Foto: Karel Hutr

Kvalita vody se v českých tocích podle odborníků přes životní prostředí a také podle hydrologů za posledních dvacet let výrazně zlepšila.

„Obecně se situace v celém povodí od začátku 90. let mění k lepšímu a jakost vody se zvyšuje. Co se týče Vltavy, která byla zhruba před 15 lety zatížena PCB z říčky Skalice v Rožmitále, má voda vytékající z Vltavské kaskády obecně velmi dobrou kvalitu,“ sdělila Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltava.

Přesto zůstává na mapách šest řek v Česku velmi silně znečištěných. Mezi nimi je i říčka Litavka pramenící ve středních Brdech.

Vodu neznečišťují jen továrny nebo intenzivní zemědělství, ale i chov kaprů a především absence čističek odpadních vod. V případě Litavky jsou největším zdrojem znečištění právě chybějící čistírny, ale i staré zátěže a důlní vody. Z toho důvodu se v Litavce vyskytují těžké kovy jako je kadmium, olovo a zinek. Tyto kovy nejsou v jiných řekách běžné. Ve skupině znečištění C, kam patří právě zatížení kovy a metaloidy, je tento vodní tok ve třídě IV. , což je velmi silně znečištěná voda. Tento typ znečištění ale čističky nemůžou zvládnout. Řešením je postupné odstraňování starých ekologický zátěží. Nedávno byla předána skládka sodné strusky, která je poslední starou ekologickou zátěží v areálu firmy Kovohutě, firmě Hochtief. Společnost se postará o sanaci tohoto problémového místa, které také způsobuje znečišťování Litavky. Připravena je státní zakázka za 115 miliard korun, která se bude týkat sanace všech starých hald po důlní těžbě v Příbrami a okolí.

Ke snížení množství znečištění vypouštěného v odpadních vodách významně přispěla rekonstrukce čistírny v Příbrami. Když se před několika dny zvedla po vytrvalém dešti hladina říčky, poukazovali mnozí lidé, kteří sledovali průtok, na zápach z vyplavených septiků a jiní tvrdí, že voda je někdy cítit saponáty. I to by mělo změnit. Otázkou zůstává kdy. „Na příbramskou čističku se mají postupně napojit další obce v rámci původního projektu Čistá Litavka,“ řekl Deníku mluvčí radnice v Příbrami Jiří Kubík. Některé obce ale pracují na projektech samy a v současné době, kdy se nedostává kvůli krizi peněz, to může ještě trvat několik let.

V Česku chybí asi 300 obcím a městům nad 2000 obyvatel čistírny. Ty mají být postavené do roku 2010, jinak nám hrozí pokuta z Bruselu. Mezi těmito obcemi jsou i vesnice podél Litavky.

Autor: Karel Hutr

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení