Kvalita vody se v českých tocích podle odborníků přes životní prostředí a také podle hydrologů za posledních dvacet let výrazně zlepšila.

„Obecně se situace v celém povodí od začátku 90. let mění k lepšímu a jakost vody se zvyšuje. Co se týče Vltavy, která byla zhruba před 15 lety zatížena PCB z říčky Skalice v Rožmitále, má voda vytékající z Vltavské kaskády obecně velmi dobrou kvalitu,“ sdělila Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltava.

Přesto zůstává na mapách šest řek v Česku velmi silně znečištěných. Mezi nimi je i říčka Litavka pramenící ve středních Brdech.

Vodu neznečišťují jen továrny nebo intenzivní zemědělství, ale i chov kaprů a především absence čističek odpadních vod. V případě Litavky jsou největším zdrojem znečištění právě chybějící čistírny, ale i staré zátěže a důlní vody. Z toho důvodu se v Litavce vyskytují těžké kovy jako je kadmium, olovo a zinek. Tyto kovy nejsou v jiných řekách běžné. Ve skupině znečištění C, kam patří právě zatížení kovy a metaloidy, je tento vodní tok ve třídě IV. , což je velmi silně znečištěná voda. Tento typ znečištění ale čističky nemůžou zvládnout. Řešením je postupné odstraňování starých ekologický zátěží. Nedávno byla předána skládka sodné strusky, která je poslední starou ekologickou zátěží v areálu firmy Kovohutě, firmě Hochtief. Společnost se postará o sanaci tohoto problémového místa, které také způsobuje znečišťování Litavky. Připravena je státní zakázka za 115 miliard korun, která se bude týkat sanace všech starých hald po důlní těžbě v Příbrami a okolí.

Ke snížení množství znečištění vypouštěného v odpadních vodách významně přispěla rekonstrukce čistírny v Příbrami. Když se před několika dny zvedla po vytrvalém dešti hladina říčky, poukazovali mnozí lidé, kteří sledovali průtok, na zápach z vyplavených septiků a jiní tvrdí, že voda je někdy cítit saponáty. I to by mělo změnit. Otázkou zůstává kdy. „Na příbramskou čističku se mají postupně napojit další obce v rámci původního projektu Čistá Litavka,“ řekl Deníku mluvčí radnice v Příbrami Jiří Kubík. Některé obce ale pracují na projektech samy a v současné době, kdy se nedostává kvůli krizi peněz, to může ještě trvat několik let.

V Česku chybí asi 300 obcím a městům nad 2000 obyvatel čistírny. Ty mají být postavené do roku 2010, jinak nám hrozí pokuta z Bruselu. Mezi těmito obcemi jsou i vesnice podél Litavky.