V prostorách knihovny je otevřena každou neděli od 17 do 18 hodin nebo po předchozí domluvě. Více již v rozhovoru s kurátorem galerie Josefem Pekárkem.

Kolik fotografií nová výstava nabízí a z jaké doby pocházejí?

Jak vyplývá z koncepce a názvu naší galerie, tak fotografií je opět deset. Nově jsme ovšem pro druhou výstavu připravili i informační panel, na kterém se mohou návštěvníci seznámit s doprovodnými texty, obrázky a mapkami, vztahujícími se k tématu vševilského lomu. Stáří fotografií je rozličné, pohybuje se mezi lety 1924 až 1994. Použili jsme snímky, které nám zapůjčili občané Vševil a dokonce někteří chalupáři.

Co mají společného?

Jediným scelujícím bodem všech fotografií je lokalita lomu. Návštěvníci mohou spatřit výjevy z provozu, ale častěji jednotlivé momentky, při kterých je zachycena původní podoba této přírodní lokality jako pozadí pro portrét.

Kdo je jejich autorem?

Jelikož se jedná o sebrané fotografie z rodinných alb, tak o autorství nemám vždy informace. U třech historických snímků autory neznám, ze svého archivu nám je zapůjčila paní Holešová. Z novější doby od konce 70. let se pak jedná o Vladimíra Němce, Karla Daniela, Milana Süsmilicha, Jitku Pekárkovou a Viktora Šefčíka.

Jakými peripetiemi lom prošel?

Lom ve Vševilech je s několika přestávkami v provozu bezmála sto let. Dozvídáme se o tom ze záznamů Pamětní knihy obce z počátku 20. století. Mezitím mělo lom pronajato několik firem: Žid & spol., Šilhavý, Tlustý a synové a jako poslední současná firma Herlin, s.r.o. Všechny těžily kámen jak pro ušlechtilé, tak i pro běžné zpracování.

Poslednímu nájemci se podařilo zvětšit těžební oblast na dvojnásobek, respektive na 4,7 hektaru. Nás však kromě těžby granodioritu zajímá období klidu mezi lety 1964–1994, kdy lom zarůstal vegetací a byla zde význačná lokalita raka bahenního. Myslím si, že u spousty lidí je stále v živé paměti kauza z roku 1994, kdy se raci kvůli opětovné těžbě měli přestěhovat. V té době se o to velice zajímal i Příbramský deník.

Jaké bylo další využití lomu?

Současně s procesem zarůstání začaly zdejší vody sloužit lidem z Rožmitálska a Březnicka ke koupání. K tomu jistě přispělo i to, že od roku 1964 měla vševilský lom pronajatá Báňská záchranná stanice Kladno, která zde pravidelně cvičila. V současné době jej má stále pronajatá firma Herlin, která však již skoro rok v lokalitě netěží. Mezitím se lom pozvolna zatopuje vodou, která přitéká spodními prameny.

Jaký je zájem veřejnosti o tuto výstavu?

Na vernisáži výstavy Lom Vševily se začátkem června sešlo okolo 25 lidí, kteří projevili veliký zájem o toto téma.
Jinak v průběhu výstavy ji navštívilo několik dalších osob, které přichází s vlastními zážitky a navíc nabízí i vlastní historické fotografie do námi budovaného veřejně přístupného digitálního archivu obce Vševily. Což nás velice těší! Další zájemci mají možnost zhlédnout výstavu až do konce srpna.

Už víte, jaká bude další výstava?

Na podzim chceme po prvních dvou „startovacích“ výstavách zahájit spolupráci s lokálními fotografy. Prvním z nich by měl být MUDr. Ladislav Velebný z Březnice, u kterého nás bude zajímat čtvrť Lokšany a přilehlý židovský hřbitov.
Březnice má totiž celorepublikově významnou lokalitu těchto památek v čele se synagogou. Ale detaily si zatím ponechám pro sebe.

Karel Souček