Z celkových 68 babyboxů v republice jste vyměnili 10 za nový, modernější. Tedy ten desátý je zatím v depozitáři příbramské nemocnice a zapojí se až v září po rekonstrukci budovy. Co je nových babyboxech lepší?
Ty starší babyboxy jsou skutečně poněkud „de mode" a technika jde dopředu. Jsem rád, že v Příbrami se podařilo babybox alespoň předat, když už ne namontovat. Když bych srovnal starý a nový přístroj, je to jako srovnat mercedes oproti trabantu. Původní bedýnka je železná, mechanicky ovládaná, její signalizace na místo stálé služby je samozřejmě provedena, ale zdaleka není tak dokonalá, jako u nové. Ta je z nerezu, klimatizovaná, ventilovaná a s mnohonásobně jištěnou signalizací zavedenou do místnosti stálé služby, do mobilních telefonů a počítačů minimálně osmi členů zdravotnického personálu.

Naznačil jste, že jste měl při jednání s nemocnicí o předání nového babyboxu nějaké problémy. Vyjasnili jste si to?
Vyjasnilo se to po šesti měsících při předávání babyboxu, podepsali jsme smlouvu, kterou jsem se zavázal, že o svém partnerovi budu mluvit jenom dobře, takže už nemůžu ani slovem negativně pokračovat.

Nebylo podstatou sporu, že jste chtěl, aby při předání byla schránka rovnou instalovaná, že jste nechtěl čekat, až se zapojí po rekonstrukci?
Schránka měla být při předávání instalovaná a vyměněná za starou. Když se vedení nemocnice nelíbilo, že by měla být hned instalovaná na starém místě, navrhl jsem místa jiná demonstračním snímkem, ale žádné jiné místo nemocnici nevyhovovalo. Stejně jsem přesvědčený, že babybox není na dobrém místě. Dříve, když se schránka instalovala, jsem o té problematice nevěděl to, co teď. Myslel jsem si, že nejdůležitější je anonymita při odkládání, ale to není to první. Dneska (úterý 2. února), bylo například odloženo dítě na Náměstí Míru v Praze v 10 hodin dopoledne, kde je plný provoz. Ze 133 dětí jich bylo pouze několik odloženo v noci. A další věc k tomu problému s termínem instalace: já ročně vyměňuji 6 až 8 babyboxů, takže já už vím, kde budu otvírat další a další. Přeci jenom mám nějaký plán a Zdeněk Juřica sem na namontování babyboxu jede 200 kilometrů.

Na internetu jsem našla článek, v němž bylo psáno, že v loni v babyboxu bylo nalezeno mrtvé novorozeně…
To je zcela vyloučeno. To je vyjádření úhlavního nepřítele babyboxu dětského doktora z Mostu Jiřího Biolka, který v rozhlasu při rozhovoru se mnou prohlásil, že děťátko v babyboxu umrzlo, vypadlo a tak podobně. Je to absolutní lež, já jsem ihned poté odešel. Velmi mě to zasáhlo. V babyboxu se nikdy žádné mrtvé děťátko nenašlo.

Babybox jako takový má ochrannou známku. Jak to bylo v počátcích? Vy jste schránku vymyslel a zrealizoval?
Ano, schránka i její název má ochrannou známku. Myšlenka byla moje a stejně tak jsem si vymýšlel i technické fígle, které by babybox měl mít, ale ten, kdo to skutečně zrealizoval, je Zdeněk Juřica z Náměšti nad Oslavou, který všechny moje prosby akceptoval, přestože byly, jak jsem se poději sám přesvědčil, byly nehorázného charakteru. Nejhorší bylo to, že jsem chtěl babybox z nerezu, protože nerez se nedá (teď to vím) normálně ani vrtat.

Takže Zdeněk Juřica je vaší nedílnou součástí. Byli jste od začátku přátelé?
Zdeněk Juřica se se mnou sbližoval pomalu. Tedy, první výrobce babyboxu byl Michal Čumpelík a já byl za spolupráci s ním rád, ale jeho schopnosti neodpovídaly mým představám, co se týkalo například otevírání dvířek. Nechci samozřejmě přehánět, jak je mým zvykem, ale tento typ babyboxu je téměř dokonalý.

Žádná dobrá věc, kterou může být zrovna babybox, nezůstává bez kritiky. Čelíte kritice, že babybox nemá smysl, že je to jen příležitost pro opuštění dítěte?
Erudovaný kritik mě nevadí, ale těch je bohužel minimum. Většinou jsou to kritici, kteří nejsou seznámeni s problematikou. V podstatě většinou s kritikou přicházejí lékaři a říkají: Vždyť to je opuštění dítěte. Opuštění dítěte se podle paragrafu dopouštíte tehdy, vystavíte li dítě nebezpečí a úrazu. V tomto případě se nikdo trestného činu nedopouští. Lékaři, kteří toto tvrdí, by se měli přestat plést právníkům do řemesla. To je, jako my bychom přišli za lékařem a radili mu, který lék mám kterému dítěti předepsat.

Objevilo se někdy v babyboxu něco jiného než je lidské mládě?
Nemůžu to vyloučit, ale já jsem nikdy takovou informaci nedostal.

Zajímáte se o životy odložených dětí?
Nezajímám se o ně soustavně, ale když se mi přihlásí rodiče, což se stává poměrně často, rád se jedu na děťátko podívat. Nejstaršímu je devět let, první odložené děťátko v babyboxu.