Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyry mu navždy změnily život

Příbram – Šlápoty v prachu, jemné částečky pilin čpí do nosu, na zdech všude pověšené hudební nástroje, které se však těm dnešním moc nepodobají. Se zpěvem přichází osoba, která mě srdečně vítá.

21.8.2010
SDÍLEJ:

Na lyru hrající Rostislav AntonFoto: archiv Rostislava Antona

Navštívili jsme Rostislava Antona, jehož největším koníčkem je hudba a výroba hudebních nástrojů. Vyrábí však tak netradiční nástroje, že se tím v naší zemi stává jedinečným.

Nabízí se hned otázka, co to vlastně vyrábíte za nástroje?

V současné době stavím především sopránové a altové lyry, dětské pentatonické kantelky, smyčcové chropty, ale i velkou škálu zcela odlišných historických především gotických hudebních nástrojů. Spousta z nich se používá také při muzikoterapii jako léčebné nástroje.

Říkáte, že některé se používají jako léčebné nástroje. Jakým způsobem se to praktikuje?

Tak například lyra. To je skutečný zvukový fenomén. Její dlouhý chvějivý tón vytváří most mezi slyšitelným a neslyšitelným a působí velmi příznivě na srdce a city člověka. Rozezní-li hráč struny, trvá dozvuk podle velikosti a provedení nástroje až desítky vteřin, než se pozvolna vytratí a chvění ustane. Při pozorném naslouchání se však ani poté tón zcela nevytrácí, ale jakoby přešel do jiné roviny vnímání a dále zněl v duši člověka.

Co vás vůbec vedlo k tomu vyrábět lyry?

Zhruba deset let jsem hledal něco zajímavého, co by propojilo dohromady vše, co mám rád, ale zároveň co by bylo přínosné a užitečné druhým lidem. Chtěl jsem též nějakým způsobem uplatnit své výtvarné a řemeslné zkušenosti. Zlomový okamžik v mém životě bylo setkání s Josefem Krčkem, který hru na lyru vyučoval a zároveň se věnoval muzikoterapii. Od té doby se vlastně navždy změnil můj profesní život.

Jestli vám dobře rozumím, tak vaše původní profese byla úplně jiná.

Ano, rozumíte mi naprosto správně. Pracoval jsem v různých provozech na zpracování dřeva, potom jsem dělal písmomalířské a výtvarné práce. Také jsem dělal u jedné firmy, která vyráběla pevná pouzdra a příslušenství na hudební nástroje. Do toho jsem si přivydělával malováním obrazů a nakonec jsem skončil jako učitel. Na částečný úvazek se tomu věnuji dodnes.

Nemohu se nezeptat, jestli vás tato profese uživí?

Jistě, že mě uživí. Kdyby tomu bylo jinak, tak bych to nemohl dělat. Tedy alespoň ne na plný úvazek.

Prodáváte nástroje i do zahraničí nebo jste omezen pouze na Českou republiku?

Posílám nástroje do celého světa. Samotná Česká republika by mě asi neuživila.

Kolik už jste vyrobil nástrojů?

Vyrobil jsem 260 lyr a těch ostatních bude něco kolem tří stovek. Je podstatné uvědomit si, že každý nástroj dělám sám a ručně.

To je obrovské množství nástrojů. Jistě máte spoustu zkušeností, ale jaké byly začátky?

Začátky jsou vždycky těžké. Vzpomínám si, jak jsem vyrobil první repliku. Tehdy bylo úžasné zjištění, že je plně funkční, i když se jednalo o pokus. To se stalo hnacím motorem pro moji další výrobu. Sbíral jsem zkušenosti, kde se dalo.Střípeček po střípečku. Také jsem hledal nový tvar skutečně českého nástroje, který by se stal mým rukopisem a bude splňovat veškerá kritéria kvalitního funkčního a zvláště pak esteticky přijatelného nástroje.

Myslíte si, že o tyto netradiční nástroje bude stále zájem?

V době hudebního smogu si myslím, že člověk naopak potřebuje takovéto niterné nástroje, které ho přirozeně nutí k pozornému naslouchání a vytváří v něm harmonii a klid. Jsem přesvědčen, že časem bude přibývat stále více lidí, kteří naleznou při hře na tyto nástroje životní motivaci a skutečnou radost a naplnění.

Autor: Robert Nusl

21.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení