Česká vláda připravila přehled zakázaných drog, v seznamu je i lysohlávka, populární pro své psychotropní účinky nejen u experimentátorů s drogami. V podzimních měsících, kdy se lysohlávkám daří, je možné spatřit pošlapané celé louky, které za sebou zanechali náruživí houbaři, například v okolí Rožmitálu ale i Příbrami.

„Letos jsme neřešili žádný případ, ve kterém by nějak figurovaly lysohlávky,“ uvedla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Ještě letos mohli zájemci o drogové výlety nasbírat pro vlastní potřebu houbiček kolik chtěli, hrozilo jim tak akorát přestupkové řízení. Podle seznamu bude patřit lysohlávka oficiálně mezi drogy, a to omamné látky, stejně jako konopí nebo kokainovník. Za množství menší než malé bude sběračům v případě odhalení udělena pokuta za přestupek. Za množství větší než malé bude nyní považováno více než čtyřicet hub. Takový nález už bude znamenat trestní stíhání.

Podle novelizace se nově upravují postihy i například pro kuřáky marihuany. Trestné bude například držení patnácti gramů této populární drogy, nebo pět gramů hašiše.

„Nemyslím si, že je to nutný krok. V Česku jsou lidé ohrožení nejvíc úplně jinou skupinou drog, především pervitinem a heroinem. Zatýkání lidí kvůli sbírání lysohlávek nebo pěstování marihuany mi přijde jako příliš násilné,“ nesouhlasí s novelizací zákona Jindřich z Příbramska, který se netají tím, že občas na lysohlávky vyrazí.

Ministerstvo spravedlnosti sestavilo přehled měkkých i tvrdých drog, v tabulce jsou pak uvedeny hodnoty v nich obsažených účinných látek, které budou sloužit státním orgánům pro vyhodnocení nálezů. Oblíbená formule větší než malé množství tím získává konkrétnější podobu.