Lyžařské výcviky pořádané základními školami na Příbramsku jsou pro rodiče, dá se říci, čárou přes rozpočet. K ceně výcviku se totiž musí ještě započítat částka za týdenní vypůjčení lyžařského vybavení. Některé školy mají k půjčení několikery lyže, jiné je nemají vůbec. Na Základní škole 28. října v Příbrami je pro žáky sedmých ročníků připravený lyžařský kurz v Krkonoších.

„Cena výcviku činí zhruba 2800 korun, žáci v této ceně ale mají zahrnut jen pobyt, stravu a kurz,“ řekla ředitelka školy Iva Palánová. „S žáky pojedeme do Dolního Dvora v Krkonoších, a to v termínu od 12. do 19. 1. 2008. Výhodou této lokality je, že je přizpůsobena jak začátečníkům, tak i pokročilým,“ doplnila učitelka tělesné výchovy Květa Kozohorská. Základní škola Milín také pořádá každoročně lyžařský výcvik, z tamější školy jezdí na Zadov na Šumavě.

„Kurz pořádáme pro sedmé ročníky. Lyžařské vybavení si žáci půjčují buď v půjčovnách, nebo mají své. Pro případ, že by se na výbavě něco pokazilo, vozíme na hory i naše školní lyže,“ řekl ředitel Základní školy Milín Vladimír Novotný.
 
Jedna z příbramských půjčoven lyží nabízí na půjčení komplety, tedy lyže, hůlky a boty. Cena vypůjčení sjezdových lyží se pohybuje v závislosti na jejich délce a typu, a to od 500 do 650 korun za standardní lyže a u carvingových lyží je cena od 750 od 1400 korun. Jednotná cena za běžecký komplet je 700 korun na týden. Už i žáci čtvrtých ročníků ze Základní školy Březové Hory jezdí na hory, ti ale tento pobyt mají společně s žáky pátých ročníků jako zimní školu v přírodě.
 
„Pobyt stojí zhruba od 2500 do 2700 korun, počítáme totiž s nárůstem daně z přidané hodnoty, která vzroste od nového roku,“ řekl ředitel školy Jan Pechlák. Lyžařské kurzy se častěji zaměřují na zlepšení fyzické kondice, tedy se spíše běžkuje, než sjezduje. Podle ředitele si mají žáci možnost vypůjčit běžky přímo ze školy, a to zdarma.