Psí útulky na Příbramsku mají opět plno. Mohou za to petardy a ohňostroje, kterými si lidé zkrášlují příchod nového roku. Robert Jirotka z Příbrami tak před lety málem o svého čtyřnohého přítele přišel.
„Na Silvestra odpoledne jsem šel Bena naposledy vyvenčit a najednou rána. Týden jsem ho pak neviděl. Poslední šance při hledání byl lazecký útulek. Tam jsem ho našel,“ zavzpomínal.
Důvodem plné kapacity psích útulků bývají samozřejmě také nevhodné živé vánoční dárky v podobě štěňátek, která po svátcích často končívají napospas osudu. Situace se prý každý rok v lednu opakuje.
„Ještě dva psy a už nebereme. Máme tu třiadvacet psů. Od Nového roku nám jich přibylo sedm. Většinou se ale majitelé brzy přihlásí, tak se zas nějaká místa uvolní,“ řekl František Limberk z psího útulku Maják v Lazci.
Plnou kapacitu nahlásil i psí útulek v Hrachově. Sem by za normálních okolností bylo možné za poplatek pejska odložit, ale volné místo tu prý nebylo už před Vánocemi. „Lidé nám volají a nabízejí, ale máme bohužel plno,“ informoval Karel Soukup z Domova Fauny v Hrachově.
Psi z útulku se často sami stávají živými dárečky, ale podle odborníků každý desátý po svátcích putuje zpět. Přitom pro zvíře je to psychický šok. Sotva si z útulku zvykne na nový domov, musí zpátky.