V současnosti se lodě přes Slapskou přehradu dopravují pomocí traktoru a speciálního vleku. Tato forma dopravy je obtížná.Nový projekt přepravu zrychlí a také technicky usnadní. Zdvihadlo umožní lodím o rozměrech 44 x 5,6 metrů a menším překonat téměř 55 metrů výškový rozdíl. Celá operace potrvá přibližně 55 minut.

Na oficiálním představení projektu se sešlo několik významných lidí, kteří pomáhali s realizací nebo budou nové dílo využívat. V čele s Janem Skalickým z Ředitelství vodních cest České republiky. „Ještě před sebou máme velký kus práce, ale jsem velmi rád, že územní rozhodnutí již padlo," sdělil.
Poté následovala demonstrace současného způsobu přepravy lodí přes přehradu. Přistavený člun vyvezl z vody traktor s vlekem a poté ho převezl na druhou stranu, kde loď opět vyplula na hladinu.

„Těšíme, až bude zdvihadlo hotové. Současná doprava je trochu obtížnější," řekl Pavel Pavel, jehož loď se traktorem převážela.
Po dokončení stavebních prací budou lodě převáženy ve velké vaně, která bude stoupat po kolejích v pravém břehu řeky. Odhadovaná cena díla se pohybuje okolo 2 miliard korun.

Po živé ukázce následoval křest zdvihadla. A čím jiným by se mělo vodní dílo křtít, než Rumem Božkov s plachetnicí.
První lodní benzínka

Ve čtvrtek se nepředstavovalo jen zařízení na přepravu lodí přes přehradu, ale také další novinka na Vltavě. Jedná se o první benzínovou pumpu na této řece. Ta významně zvyšuje komfort majitelů lodí.

„Je to obrovský krok vpřed. Dříve jsme museli tahat kanystry s benzínem k lodím. Bylo to velmi namáhavé. Teď si zajedeme lodí k pumpě, načepujeme a můžeme jezdit dál," řekl Pavel Pavel, který si u pumpy načerpal benzín. Pohonné hmoty si mohou lidé čerpat až do 30. září, kdy bude provoz ukončen. Znovuotevřen bude vždy začátkem plavební sezony. Předpokládaná výtoč pohonných hmot za sezonu je asi 20 tisíc litrů benzínu a poloviční objem nafty.

„Na západě je obdobná infrastruktura dostatečně hustá a u nás teprve v začátcích. Nabízíme Natural 95 a motorovou naftu," řekl Jiří Kvasnička, investor a majitel areálu.

Kromě čerpání pohonných hmot se může u benzíny také vysát odpad z lodí. Pumpa samotná je podobná těm klasickým u našich silnic.