Zelené nezralé makovice lákají v tuto roční dobu pravidelně sběrače opia, kteří předčasně sklízejí na polích rostlinky, z nichž poměrně snadno mohou získat opium. Tento způsob obstarávání si omamných látek z tobolek máku setého je oblíbený mezi různými experimentátory s drogami a uživateli heroinu, pro které může být bezplatnou sezónní náhražkou. Na Příbramsku se však nedá mluvit o nějakých velkých devastujících nájezdech na maková pole, sběrači se zde objevují spíše sporadicky.

„Už jsme se s takovými sběrači v minulosti setkali, čas od času u nějakého pole stanují. Letos jsme ale nikoho nezaregistrovali,“ konstatovala Marie Červenková z Nalžovic, která patří mezi pěstitele máku.

Také pracovníci příbramského K-centra se už setkali s lidmi, které lákala maková sklizeň. Jde ale pouze o malé procento jejich klientů. Opiáty totiž prý v Příbrami nejsou až tolik v módě, doménou je zde z tvrdších drog především pervitin.

„Co se týče možných škod na polích, tak se ale nejedná vůbec o velký problém, nejsou s nimi žádné potíže,“ dodala Marie Červenková.
Získání opia z makovic je vskutku celkem snadné, k výrobě nejsou ale vhodné všechny druhy. Sběrač musí nezralou tobolku naříznout a z rány poté začne vytékat bílá tekutina, jež po čase ztuhne a zhnědne. Taková látka obsahuje asi 15 procent vysoce návykového alkaloidu morfinu a po dalším zpracování se z ní vyrábí například heroin, ale i řada dalších drog. Opium může uživatel například kouřit v dýmce. Při jeho účincích se narkoman dostane do stavu extáze, po několika hodinách pak usne. Většinou následují nepříjemné abstinenční pocity. Stejně jako heroin i opium s sebou nese stejná rizika, včetně možnosti předávkování a smrti.

Protože mák setý je významným zdrojem opia, je v mnoha zemích jeho produkce dokonce zakázána. V České republice platí pro pěstitele, kteří vlastní makové pole o rozloze větší než 100 metrů čtverečních, přísná ohlašovací povinnost, kdy musí třikrát ročně celníkům uvádět, jak s mákem nakládají.