Na co je dobré dát si při malování stěn ve své režii pozor, jsme se zeptali profesionálního malíře pokojů Miloslava Pistulky z Příbrami.

Malířem jste se vyučil a máte za sebou spoustu zkušeností. Malují si lidé víc sami nebo se obracejí na odborníky?
Podle finanční situace. Starší lidé volají malíře, střední a mladší generace si hodně malují samy. Práce je ale i tak dost.

Takže malíř z povolání si na ekonomickou krizi stěžovat nemůže?
Někdy se stane, že tři, čtyři dny práce není, hlavně v zimě. I když malovat by se mělo hlavně v zimě, protože byty jsou vyhřáté, maluje se o hodně lépe. V létě, zrovna v tom letošním, je dost vlhko, sychravo a stěny špatně schnou. Výhodou je spíš, že se věci a nábytek dají vystěhovat na balkon nebo terasu.

V čem spatřujete současné výhody malování?
Díky válečku je menší nepořádek. Často nám lidi dají klíče od bytu, odjedou třeba na tři dny a my musíme vymalovat a dát byt do původního stavu, takže dneska je po malování rychleji uklizeno.

Když se třeba žena rozhodne vymalovat si kuchyň sama, na co je potřeba dát si pozor? Stěny jsou mastné od vaření, je nutné mastnotu odstranit?
Malby jsou docela kvalitní a měly by se chytit. Největší mastnotu nadělá vaření na plynu, tím jsou typické hlavně panelákové kuchyně, nebo když se doma kouří, zdi jsou žluté. I na to dneska existuje spousta maleb, které se chytí. Je dobré se ve speciálkách alespoň poradit s prodavačem.

Kdy je potřeba vzít do ruky škrabku a stěny zbavit staré malby?
To se pozná hned, když se vezme váleček. Jakmile se začne malba nabalovat, nemá cenu v tom dál pokračovat. Ono by to mohlo vypadat nějakou chvíli hezky, ale za čtrnáct dní to začne pracovat, praskat.

Po seškrabání je potřeba nerovnosti na zdi zapenetrovat?
Seškrábané zdi jsou při neodborné práci samá rýha, ale stačí vzít štětku s vodou a nerovnosti rozetřít. Potom nechat stěny pořádně vyschnout a malovat. První nátěr řidší barvou, třeba přidat trochu penetrace a po vyschnutí klasicky vymalovat.

Trvá ještě trend sytě barevných stěn?
Hodně to ubývá. Hodně se používají na nějakou transparentní stěnu, kde je třeba televize. Lidé se začali vracet k bílé. Když už, tak je zájem o hodně světlé barvy.

Ještě frčí válečky a tapety?
Móda válečků už pominula. Tapety jsou špatné pro stěny, protože nedýchají, ale občas si lidé nechají dát jen pruh jako dekoraci. Dříve byly všechny paneláky vytapetované, já je v žádném případě nedoporučuji.