Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romské sdružení v Příbrami pomůže také s úklidem

Příbram - Představitelé města jednali v létě se zástupci Romů v Příbrami a projednávali možný vznik občanského sdružení, jehož účelem mělo být usnadnění hledání práce pro romské obyvatele či například možnost odpracovat si případné dluhy vůči městu.

21.10.2009
SDÍLEJ:

Schůzka na radnici v Příbrami Foto: Deník/Markéta Jankovská

Nápad se podařilo uskutečnit a v současnosti už funguje v Příbrami romské občanské sdružení Maro. Mimo jiné budou mít jeho členové možnost pracovat pro město při úklidu.

„Jedním z prvních nápadů bylo umožnit romským občanům podílení se na úklidu města s tím, že u těch, kteří dluží na nájemném, by se dluh odečítal z jejich platu. Podle právníků to tak ale možné prostě není, pracovník musí dostat celou mzdu a pak zas následně může splatit svůj dluh,“ vysvětlil příbramský místostarosta Václav Černý.

Celkem se možnost údržby města týká šesti pracovníků, na jejichž ohodnocení po první výplatě získá sdružení nárok na dotaci od pracovního úřadu. Vedení města probíralo záležitost také s ministerstvem pro lidská práva a menšiny, které vznik podobných sdružení podporuje. Od příbramské radnice se prý jedná o nadstandardní přístup, který v jiných městech není příliš běžný. Na příští rok má dokonce ministerstvo přichystané různé projekty, v rámci kterých se budou přerozdělovat evropské finance i právě podobným sdružením, jaké vzniklo nedávno v Příbrami.

Pokud počáteční jednání skončí úspěšně, uzavřou členové sdružení dohodu s příbramskými technickými službami, které jim svěří na starost několik lokalit. „Bude se jednat o úklid komunikací a veřejných prostranství, hrabání listí nebo částečně i o odklízení sněhu. Technické služby pak budou moci vlastní lidi nasadit na jiných místech, kde je bude potřeba,“ doplnil Václav Černý.

„Neříkám, že to není od města pěkné, jak Romům pomáhá, akorát se bojím, aby se necítili lidé ukřivdění. Někteří se nacházejí ve stejné situaci, ale nepatří k žádné menšině a postarat se o sebe také musejí sami. Každopádně je ale dobře, že se alespoň něco dělá, lepší než nic,“ komentoval situaci Jaroslav Feld z Příbrami.

Romští pracovníci ze sdružení Maro budou mít na starosti úklid například několika příbramských náměstí, areál okolo Hořejší Obory, Pražskou a Dlouhou ulici, Jiráskovy a Jarolímkovy sady nebo dva příbramské hřbitovy.

Zatím úřady i příspěvkové organizace vycházejí Romům vstříc, jestli bude tato přízeň pokračovat, závisí už prý na nich. Podle slov ředitele příbramských technických služeb Ladislava Michvocíka jednoduše ve spolupráci s romským sdružením nebude pokračovat, pokud se v ulicích města při úklidu neosvědčí.

„Mrzí mě postoj některých příbramských občanů, kteří se na mě obracejí se stížnostmi ohledně naší pomoci Romům. Podle nich bychom se měli věnovat raději jiným věcem. Já si nicméně myslím, že je dobře, že romským občanům pomáháme a nehodláme s tím přestat. Podobná sdružení v řadě měst fungují dobře,“ dodal druhý místostarosta města Příbram Václav Černý.

Autor: Zbyšek Seifert

21.10.2009
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení