V sobotu začne program v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu v Příbrami a odpoledne bude pokračovat od 14 hodin ve Skanzenu Vysoký Chlumec.

Součástí masopustu bude nejen rej masek, ale i žertovné scénky a nezbytnou součástí programu bude hudební doprovod. Návštěvníci muzea tak mají jedinečnou příležitost poznat lidové zvyklosti a hornické prostředí, které je pro Příbram tak charakteristické. V úvodu na Březových Horách průvod v čele s brdským duchem Fabiánem požádá o povolení ke vstupu do areálu muzea. V prostoru mezi šachetní budovou a strojovnou se bude odehrávat hlavní program, převážně s komickými scénkami s hornickou tématikou.

Období masopustu patří k tradičním zvyklostem, které se dodržují hlavně na vesnicích. Lidé se zde rádi vracejí do minulosti a vzpomínají na dávné zvyky a tradice. Je jen dobře, že se v dnešní uspěchané době tyto rituály vracejí i do větších měst. Vstupné do muzea je v sobotu je pouze symbolické a vystačí vám jedna koruna.

Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Konec masopustu je den spojený s hodováním a maškarami, kdy se všichni dosyta nají, aby byli silní na následující postní období. Masopust je oslavou konce zimy a příchodu jara a také znamená nabytí síly z masa. Období je charakteristické tím, že docházejí zásoby a do nové sklizně je daleko. Stav klidu a nastolení řádu nastává v den jarní rovnodennosti.